NSA: Upoważnienie kontrolujących firmę nie zawsze na jedno postępowanie


Osoby wykonujące czynności kontrolne w spółkach nie muszą posiadać odrębnych upoważnień, jeżeli ich czynności dotyczą tego samego typu zobowiązań podatkowych co zakończone już postępowania, a proces kontroli ma charakter całościowy.
W opinii kontrolujących jedną ze spółek, koszty jej działalności zostały zawyżone poprzez zaliczenie do nich poniesionych wydatków na podstawie faktur wystawionych przez kontrahenta, który nie wykazał sprzedaży tej usługi. Decyzja organu kontrolującego została przez spółkę zaskarżona, m.in. w oparciu o zarzut niewystawienia aktualnego upoważnienia do kontroli. Urzędnicy oparli prawo do przeprowadzenia kontroli o dokument dotyczący zakończonego postępowania, po którym uchylenie decyzji przez organ spowodowało czynności sprawdzające poprawność zapisów księgowych spółki.
NSA uznał jednak, że decyzji podjętej w drugim postępowaniu nie można odmówić zgodności z prawem w oparciu o brak upoważnienia. Sędziowie byli zdania, iż kontrolujący mają prawo opierać się o upoważnienie wystawione na okoliczność wcześniejszego postępowania, jeśli dotyczy ono tych samych czynności.
Obowiązek wydania i dostarczenia upoważnienia kontrolowanemu podmiotowi wynika z art. 13 ust. 4 – 6 ustawy o kontroli skarbowej (Dz.U. z 2011 r. nr 41, poz. 214). Upoważnienie powinno zawierać podstawowe dane dotyczące kontroli i organów i osób w nią zaangażowanych oraz określać jej zakres przedmiotowy, przypuszczalny czas trwania i informować o prawach i obowiązkach kontrolowanego.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: