Dłuższy czas zwrotu VAT-u podróżnym spoza UE


Po zmianach w ustawie o VAT, które weszły w życie od początku kwietnia, sprzedający będzie miał więcej czasu na zastosowanie stawki 0 – procentowej.
Sprzedający towary turystom spoza Wspólnoty Europejskiej ma możliwość zastosowania 0-procentowej stawki VAT, jeżeli otrzyma dokument tax free w którym urząd celny potwierdzi wywóz towarów przed złożeniem przez niego deklaracji za dany okres rozliczeniowy. Podmiot, który otrzyma tego rodzaju dokument w terminie późniejszym, posiada prawo do złożenia korekty podatku naliczonego od dostawy tych produktów. Dotychczas warunkiem możliwości złożenia korekty było otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza UE w terminie do 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym dokonano dostawy sprzedanych towarów. Obowiązujące od początku kwietnia b.r. zmiany w art. 129 ust. 2 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) wydłużyły ów okres do 10 miesięcy.
Dodatkowo, ustawodawca wskazał wyraźnie, że korekty podatku należnego od sprzedaży należy dokonać w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma się dokument tax free. Likwiduje to wątpliwości związane z poprzednim brzmieniem przepisu, według którego określono jedynie końcowy termin korekty podatku należnego. Część sprzedawców dokonywała więc korekty wstecz tj. za okres, w którym dokonana została sprzedaż i rozliczony został podatek należny. Zlikwidowano też wymóg stosowania przez sprzedawcę specjalnego dokumentu imiennego, na którym wywóz potwierdzał urząd celny.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: