Podatki w prasie – 11 kwietnia 2011


Nowe formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3

4 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235) zmieniająca m.in. ustawę z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.).

Ile w Polsce mamy firm?

Według GUS blisko 4 mln. Ale to bujda – mówi Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową

Co przeszkadza biznesowi

Polska Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan już po raz ósmy ogłosiła czarną listę barier utrudniających prowadzenie firm w naszym kraju. Ma aż 367 pozycji!

Kredyt „podatkowy” lepszy niż bankowy?

Termin rocznego rozliczenia z fiskusem zbliża się wielkimi krokami. Osoby, którym brakuje pieniędzy na podatek, mogą próbować negocjować z urzędem skarbowym rozłożenie podatku na raty lub nawet jego umorzenie. Na taki przywilej mogą jednak liczyć tylko wybrani.

Tax free: termin korekty uprawniający do zastosowania 0-proc. stawki VAT został wydłużony do 10 miesięcy

Sprzedawca, który zwraca podróżnym VAT zawarty w cenie towarów ma więcej czasu na zastosowanie 0-proc. stawki.

Zagraniczni kontrahenci trudniej odzyskają VAT

Podstawowym miejscem świadczenia usług, czyli miejscem ich opodatkowania, na gruncie VAT jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub stałe miejsce prowadzenia działalności

Interpretacji podatkowej nie można zmienić po jej zaskarżeniu

Minister finansów nie może zmienić swojej interpretacji podatkowej, gdy wpłynęła ona do sądu administracyjnego.

Zmiana w zasadach wystawiania faktur

Przypadki, warunki i terminy zwrotu podatku VAT niektórym podatnikom, zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania a także listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług określa nowe rozporządzenie Ministra Finansów.

Komisja Europejska chce wprowadzić podatek węglowy

Komisja Europejska chce zmienić sposób opodatkowania energii w UE tak, by uzależnić wysokość podatku m.in. od emisji CO2. Nie wiadomo jeszcze, czy na tzw. podatek węglowy zgodzą się wszystkie kraje Unii. KE ogłosi propozycję w środę

Firma może odzyskać VAT od importu usług

Do końca marca 2011 roku obowiązywał art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Przepis uchylono po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości UE wyrokiem z 30 września 2010 r. w sprawie C-695/09, Oasis East sp. z o.o. (Dz.Urz. UE, C 317 z 20.11.2010 r.) stwierdził jego niezgodność z prawem wspólnotowym.

Petent ma szybciej załatwiać sprawy w urzędzie

Wchodzą bowiem w życie zmienione przepisy kodeksu postępowania administracyjnego oraz prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Podatnicy mają problem. Urzędy skarbowe niechętnie rozkładają podatki na raty

Mający problem ze spłatą podatku mogą się starać o jego rozłożenie na raty. Liczba składanych wniosków o ulgi wzrasta, ale większość jest odrzucana, gdyż urzędnicy skarbowi mają dużą swobodę w ocenie sytuacji materialnej podatnika.

Usługodawcy uiszczą opłatę targową. Do gminnej kasy wpłynie więcej środków

Opłatę targową mogą zapłacić zarówno sprzedający towary na targowiskach, jak i świadczący tam usługi. Do gminnej kasy wpłynie więcej środków.

Można odliczyć VAT od usług z rajów podatkowych

Przedsiębiorca, który korzysta z usług firm zarejestrowanych w tzw. rajach podatkowych, może odliczyć podatek naliczony od importu tych usług.

Świadczenia pracownicze a opodatkowanie VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają, co do zasady, czynności odpłatne, tj. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. W pewnych jednak sytuacjach opodatkowaniu podlegają także czynności nieodpłatne, w tym nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika.

VAT: Importerzy nie mają już obowiązku składania zabezpieczeń

Importerzy zostali zwolnieni z obowiązku składania zabezpieczeń, ale będą musieli przedstawiać organowi celnemu dokumenty potwierdzające rozliczenie VAT w deklaracji.

VAT: używany w firmie program komputerowy może zostać uznany za ewidencję podatkową

Podatnik musi udowodnić, że program komputerowy zainstalowany w firmie do rejestracji procesów gospodarczych nie odzwierciedla rzeczywiście dokonanych transakcji kupna i sprzedaży – orzekł NSA.

NSA: niższy VAT na papierosy może być efektem nadużycia prawa

Jeżeli rozliczenie VAT według metody tzw. struktury zakupów prowadzi do preferencyjnego opodatkowania papierosów, to możemy mieć do czynienia z nadużyciem prawa, o którym mówi Europejski Trybunał Sprawiedliwości – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Program komputerowy jak donos na samego siebie

Dane z komputera podatnika mogą posłużyć fiskusowi do prawidłowego określenia obrotu firmy, a w efekcie żądania dopłaty VAT

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: