Odliczenie VAT naliczonego związanego z czynnościami opodatkowanymi i z czynnościami nieopodatkowanymi VAT


„za trafne należy uznać … stanowisko, że w przypadku podatku naliczonego wynikającego z wydatków związanych tylko z czynnościami opodatkowanymi oraz z czynnościami niepodlegającymi podatkowi (których nie da się jednoznacznie przypisać do jednej z tych kategorii czynności), podatnik nie stosuje odliczenia częściowego wedle proporcji określonej na podstawie art. 90 ust. 3 u.p.t.u., lecz odliczenie pełne. Czytaj resztę wpisu »

Pożyczka udzielona przez kontrahenta zagranicznego, polskiemu podatnikowi VAT – zwolnione z PCC


Pożyczki udzielane przez kontrahenta zagranicznego, mającego swoją siedzibę poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będą – na mocy art. 9 pkt 10 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych – zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku pożyczki udzielane przez przedsiębiorców niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, prowadzących działalność w zakresie kredytowania oraz udzielania pożyczek. Dla zwolnienia pożyczek na podstawie omawianego przepisu nie ma znaczenia forma prawna pożyczkodawcy, lecz jedynie prowadzenie działalności kredytowej oraz udzielania pożyczek przez ten podmiot.

http://sip.mf.gov.pl/sip/index.php?p=1&i_smpp_s_dok_nr_sek=293918&i_smpp_s_strona=1

IBPBII/1/436-386/11/MZ 2011.11.22

VAT od wspólnot mieszkaniowych


Pracownikom Ministerstwa Finansów należy się pochwała. Przynajmniej niektórym zda się, że znaleźli nowe źródło przychodów z VAT. Tym razem pieniążki będą ściągane z części czynszów płaconych do wspólnot mieszkaniowych.

Czytaj resztę wpisu »

Działalność statutowa, a zwolnienie z VAT


Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 31 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną, realizowane przez:

a. kościoły i związki wyznaniowe, o których mowa w przepisach o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz w przepisach o stosunku Państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych,

b. organizacje powołane do realizacji celów o charakterze politycznym, związkowym, patriotycznym, filozoficznym, filantropijnym lub obywatelskim

– w zakresie interesu zbiorowego swoich członków, wykonywane na rzecz ich członków w zamian za składki, których wysokość i zasady ustalania wynikają z przepisów statutowych tych podmiotów, pod warunkiem że podmioty te nie są nastawione na osiąganie zysków, jeżeli zwolnienie nie spowoduje naruszenia warunków konkurencji.

Czytaj resztę wpisu »

Edukacja – VAT – zwolnienie usług ściśle związanych z usługą podstawową


Zwolnienie dla usług ściśle związanych z usługami podstawowymi zwolnionymi od podatku obejmuje wyłącznie usługi świadczone przez ten sam podmiot, który świadczy usługę główną zwolnioną z opodatkowania na rzecz usługobiorcy, a nie dotyczy usług świadczonych przez podwykonawcę na rzecz wykonawcy głównego.

Edukacja – VAT – import usług szkoleniowych


Usługi w zakresie kształcenia i wychowania nabywane przez Wnioskodawcę jako import usług od podmiotów zagranicznych sprawujących analogiczne do krajowych jednostek systemu oświaty zadania w zakresie oświaty na terytorium własnego kraju, w sytuacji gdy podmioty takie na terytorium kraju, w którym posiadają siedzibę są uznawane za instytucje, których cele uznawane są za podobne do celów instytucji działających w Polsce w oparciu o ustawę o systemie oświaty, będą podlegały zwolnieniu w świetle art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy. Te same usługi nabywane jako import usług od podmiotów zagranicznych – nauczycieli prowadzących działalność gospodarczą, świadczących usługę osobiście, bądź przy udziale zatrudnianych przez siebie osób posiadających odpowiednie kwalifikacje, nie podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26-29 ustawy.

Edukacja – VAT – Usługi polegające na pozyskiwaniu dofinansowania na projekty edukacyjne


Usługi polegające na pozyskiwaniu dofinansowania na projekty edukacyjne oraz szeroko pojętym zarządzaniem tymi projektami nie stanowią usług nauczania języków obcych. Tym samym, nie  korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

W analizowanym przypadku nie ma zastosowania art. 43 ust. 17 ustawy, ponieważ, jak wskazano wyżej, Zainteresowany nie jest podmiotem świadczącym usługę nauczania języków obcych.

Uwzględniając powyższe, Wnioskodawca nie ma prawa do skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT w odniesieniu do wykonywanych czynności na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy, gdyż nie stanowią one usług nauczania języków obcych.

%d blogerów lubi to: