Polskie podatki w prasie – 30 maja 2011 r.


Brytyjska amnestia podatkowa dla polskiego hydraulika

Jeśli do tej pory nie opodatkowałeś dochodów osiąganych w Wielkiej Brytanii, wykonując pracę hydraulika, instalatora urządzeń gazowych lub ciepłownika, możesz skorzystać z planu amnestii podatkowej przygotowanego przez brytyjskiego fiskusa.

Likwidacja NIP dla osób fizycznych nieprowadzących działalności trafiła do nadzwyczajnej komisji

Sejmowa komisja finansów publicznych zdecydowała wczoraj o utworzeniu nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Zgodnie z nim osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej do celów podatkowych identyfikowane będą wyłącznie za pomocą numeru PESEL.

Przedsiębiorcy coraz częściej oszukują na kosztach podatkowych

Wydatek zaliczony do kosztów musi mieć związek z przychodami firmy. Część przedsiębiorców omija tę zasadę i uwzględnia w kosztach każdy zakup. Eksperci uważają, że fiskus musi monitorować i ograniczać takie nadużycia finansowe.


Rząd za likwidacją tzw. lokat antybelkowych od 1 stycznia 2012 r.

Rada Ministrów opowiedziała się we wtorek za wprowadzeniem do Ordynacji podatkowej rozwiązań, które uniemożliwiłyby zakładanie od 1 stycznia 2012 r. jednodniowych lokat, tzw. antybelkowych – poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

W ustawach o PIT i CIT zmieniono definicję samochodu osobowego

W ustawach o PIT i CIT zmieniono definicję samochodu osobowego. Modyfikacje wynikają z konieczności dostosowania tego pojęcia do przepisów ustawy o VAT.

Uwaga: infolinia kontrolowana

Od 1 czerwca 2011 r. infolinia podatkowa będzie nagrywała rozmowy z osobami dzwoniącymi, by zadać pytanie

Stawka VAT na szkolenia ze środków publicznych

Z początkiem 2011 r. ustawodawca wprowadził w ustawie o podatku od towarów i usług pewne rewolucje związane m.in. ze świadczeniem usług szkoleniowych. Nowe przepisy przysparzają problemów podatnikom w zakresie ich prawidłowego zastosowania. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich, które dotyczą opodatkowania szkoleń dofinansowanych ze środków publicznych.

Świadectwo pracy a umowa bezterminowa

Zmienione zasady dotyczące wydawania świadectw pracy powodują wątpliwości także w przypadku, gdy po umowie terminowej zawieramy umowę bezterminową…

Nowe zasady zakupów w sieci

Towar zakupiony w sklepie internetowym można zwrócić, nie podając przy tym przyczyny.

Nowe regulacje dotyczące wydawania interpretacji podatkowych

Zmiany w zakresie przepisów dotyczących indywidualnych interpretacji podatkowych, które usprawnić mają proces ich wydawania i usunąć wątpliwości interpretacyjne wyłaniające się na tle stosowania obecnych regulacji, przewiduje przyjęty wczoraj przez Radę Ministrów projekt założeń do projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Prezydent podpisał pakiet ustaw zdrowotnych

Dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za niewłaściwe leczenie, bez konieczności występowania na drogę sądową, umożliwi nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, którą w środę podpisał prezydent. Bronisław Komorowski podpisał tego samego dnia również wchodzącą w skład rządowego pakietu zdrowotnego ustawę likwidującą staż lekarski i zmieniającą system kształcenia medyków oraz ustawę mającą umożliwić zapis do lekarza on-line.

Nowe rozporządzenie w sprawie mandatów za wykroczenia karne

 

W dniu 25 maja 2011 r. wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe (Dz. U. Nr 94, poz. 552).

Zawieszony przedsiębiorca nie musi prowadzić ksiąg rachunkowych

Przedsiębiorca zawieszający działalność gospodarczą będzie zwolniony ze wszystkich dokumentacyjnych i sprawozdawczych obowiązków, które nie są konieczne dla ustalenia jego zobowiązań wobec państwa lub osób prywatnych. Od 2 czerwca wchodzi w życie ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U Nr 102, poz. 585).

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: