PiS chce powołania rzecznika praw podatników
PiS złożyło w czwartek w Sejmie projekt ustawy powołującej rzecznika praw podatników. Rzecznik byłby wybierany przez Sejm na 5-letnią kadencję, miałby m.in. prawo do interwencji w wypadkach podejrzenia popełnienia pomyłki przez urząd skarbowy.
Zgłoszono 49 tys. nowych kas fiskalnych
Od 1 maja nowi przedsiębiorcy muszą rejestrować obroty w kasach fiskalnych. Resort finansów szacował, że ten obowiązek obejmie ok. 150 tys. podatników. Z naszej sondy wynika, że od początku roku kasy zgłosiło niecałe 40 tys. osób.
Nadal można stosować 22-proc. stawkę VAT za użytkowanie wieczyste
Podatnik, który wpłacił opłatę za użytkowanie wieczyste w tym roku, ale nieruchomość otrzymał przed 1 stycznia 2011 roku, zastosuje 22-proc. stawkę VAT.
Jest sprawa, jest blokada terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego
Fiskus może w prosty sposób przerwać bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Wystarczy, że rozpocznie postępowanie w sprawie karnej skarbowej. W praktyce chętnie z tej możliwości korzysta. Z danych MF wynika, że liczba wszczętych dochodzeń i śledztw w urzędach skarbowych w 2010 roku wyniosła 34 007. Trochę skromniej jest w urzędach kontroli skarbowej. W 2010 roku rozpoczęły one 4406 tego typu sprawy.
Rząd polski zbyt późno wystąpił do Komisji Europejskiej o zgodę na stosowanie obniżonej stawki akcyzy na biodiesel i inne biopaliwa
16 maja 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) wprowadzona ustawą z dnia 4 lutego 2011 r. – Prawo prywatne międzynarodowe (Dz. U. Nr 80, poz. 432).
Mandaty karne skarbowe wystawiane przez urzędy kontroli skarbowej są rzadko uchylane
Rocznie sądy uchylają zaledwie kilkanaście mandatów karnych skarbowych w całej Polsce. Podatnicy sporadycznie składają wnioski o anulowanie tej kary.
Tylko 20 proc. przedsiębiorców wybiera rozliczenia kwartalne VAT
Tylko 20 proc. przedsiębiorców rozlicza się kwartalnie z VAT. W podatku dochodowym tę formę rozliczeń wybrało 16 proc. Podatnicy wolą rozliczenia miesięczne.
Przedsiębiorcy mają okazję ulepszyć VAT
Trwają konsultacje społeczne w sprawie VAT, podczas których Komisja Europejska, biorąc pod uwagę głos podatników, wyznaczy program zmian.
Spółki audytorskie popełniają błędy
Kontrola krajowej komisji nadzoru ujawniła, że spółki audytorskie nie składają w terminie wymaganych sprawozdań do samorządu biegłych rewidentów
Darowizny na wypadek śmierci trzeba opodatkować
Darowizna na wypadek śmierci, podobnie jak zapis windykacyjny, będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn.
VAT rozliczą nabywcy odpadów przetwarzalnych
W ustawie o VAT nie będzie zakazu odliczania podatku z faktur wystawionych przez podmioty nieuprawnione oraz zmiany w opodatkowaniu obrotu odpadami.
Akcyza na oleje i smary niezgodna z dyrektywą
Opodatkowanie olejów i smarów, które nie są przeznaczone dla celów napędowych ani opałowych, jest sprzeczne z prawem wspólnotowym (wyrok WSA w Łodzi z 19 stycznia 2011r. – I SA/Łd 910/10).
Prezenty o małej wartości: opodatkowanie VAT
Z dniem 01 kwietnia 2011 r. ustawodawca znowelizował przepisy ustawy o podatku od towarów i usług m.in. w zakresie nieodpłatnych przekazań towarów. Obecnie co do zasady każde nieodpłatne przekazanie podlega opodatkowaniu tym podatkiem, z kilkoma wyjątkami. Nowego znaczenia nabierają teraz limity prezentów małej wartości.
W ustawach o PIT i CIT zmieniono definicję samochodu osobowego
W ustawach o PIT i CIT zmieniono definicję samochodu osobowego. Modyfikacje wynikają z konieczności dostosowania tego pojęcia do przepisów ustawy o VAT.
Interes finansowy UE obroni zreformowany urząd do spraw zwalczania nadużyć finansowych
Europejski urząd do spraw zwalczania nadużyć finansowych zajmuje się ochroną interesów finansowych UE oraz jej mieszkańców.
Regulacje dotyczące uproszczonych faktur VAT będą wprowadzone od 2013 r.
Od 1 stycznia 2013 r. w ustawie o VAT zaczną obowiązywać regulacje dotyczące uproszczonych faktur VAT.
Cło: od 2 czerwca będą ułatwienia w eksporcie książek i czasopism
W obrocie z zagranicą książkami i czasopismami zawartymi w przesyłkach pocztowym będą stosowane zasady szczególne
Zwolnienia z podatku: okulary i szkła kontaktowe
Pracownik może otrzymać od pracodawcy zalecone przez lekarza okulary korygujące wzrok. I od tego świadczenia pracownik nie zapłaci podatku.
Skomentuj