Polskie podatki w prasie – 13 czerwca 2011 r.


Budynek z piwnicą z 8-proc. stawką VAT

Dostawa budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z piwnicami będzie objęta 8-proc. VAT.

 Komisja Europejska grozi europodatkami. Część wpływów z CIT i VAT trafi do budżetu UE?

Komisja Europejska chce, aby państwa członkowskie płaciły m.in. podatek od emisji CO2, przelotów lotniczych i oddawały do budżetu Unii część wpływów z CIT i VAT. Już wiadomo, że propozycje te wywołają burzę

W handlu unijnym wystarczające będzie podanie numeru VAT UE

Wybór opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będzie możliwy przez podanie dostawcy towarów numeru identyfikacyjnego VAT UE.
Czytaj resztę wpisu »

Reklama

Edukacja – VAT – szkolenie rzeczoznawców majątkowych


Usługa edukacyjna z zakresu szacowania nieruchomości spełnia definicję usług kształcenia zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Szkolenie to ma na celu uzyskanie uprawnień państwowych w zakresie rzeczoznawstwa majątkowego. Czytaj resztę wpisu »

Edukacja – VAT – szkolenia z finansów publicznych


Należy uznać, iż organizowane przez Wnioskodawcę szkolenia w zakresie finansów publicznych, które zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy spełniają definicję szkoleń kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego, nie będą w całości korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. W części odnoszącej się do uczestników których udział jest finansowany ze środków publicznych tj. jak wskazuje Wnioskodawca z budżetu jednostek samorządu terytorialnego, ww. szkolenia będą korzystały ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy. Natomiast w części odnoszącej się do pozostałych uczestników, którzy pokrywają koszty szkolenia z własnych środków nie będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy oraz w § 13 ust. 1 pkt 20 rozporządzenia. W tej części świadczone usługi szkolenia będą opodatkowane podatkiem VAT według stawki podstawowej.

Edukacja VAT – szkolenia z psychoedukacji itp.


Szkolenia-warsztaty z zakresu radzenia sobie ze stresem, wypalenia zawodowego oraz metod relaksacji, nie mieszczą się w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce i nie podlegają tym samym zwolnieniu od podatku. W odniesieniu do tej części niniejszych szkoleń-warsztatów, które są opłacane przez indywidualnych uczestników, z własnych środków, nie znajdą zastosowania również przepisy art. 43 ust. 1 pkt 26 i 29 ustawy, w konsekwencji czego będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podstawową w wysokości 23%. Jedynie ta część szkoleń-warsztatów, jako szkolenia zawodowe, finansowane w całości ze środków publicznych, wypełnia przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy, i w konsekwencji, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Czytaj resztę wpisu »

Edukacja – VAT – ratownictwo medyczne dla niezobligowanych


Usługę organizowania kursów i szkoleń z zakresu pierwszej pomocy i ratownictwa w przypadku, kiedy na kurs zgłaszają się indywidualnie osoby, na które nie ma nałożonego obowiązku ukończenia kursu pierwszej pomocy i osób niezobiligowanych do posiadania uprawnień z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ratowania życia – jako skierowana do osób niewykonujących zawodów medycznych (dla osób, dla których tego rodzaju szkolenia nie wiążą się ściśle z wykonywanym zawodem) – należy opodatkować według stawki podstawowej.
Czytaj resztę wpisu »

Działalność socjalna (ZFŚS) – bez VAT


Działalność socjalna wykonywana przez administratorów ZFŚS – tj. nabywanie towarów i usług, jak również ich udostępnianie uprawnionym osobom (częściowo odpłatnie bądź nieodpłatnie) – nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług. Pracodawca w tym przypadku nie występuje bowiem jako podatnik VAT, lecz jako jedynie administrator środków zgromadzonych w ZFŚS.

Dotyczy to np. wczasów dla pracowników, karnetów uprawniających do korzystania z siłowni, basenów i innych obiektów sportowych, biletów do kina, teatru, kompleksowych usług polegających na organizacji określonej imprezy kulturalnej.

W przypadku częściowego partycypowania w kosztach nabytych usług obcych przez pracownika, trudno uznać, że odpłatność czyniona przez pracownika ma charakter wynagrodzenia za usługę pracodawcy, gdyż jego usługa w tym zakresie – jako administratora Funduszu – ma charakter jedynie pośredniczenia w udostępnianiu pracownikowi usługi obcej, sfinansowanej ze środków Funduszu, z tytułu którego to działania pracodawca nie uzyskuje żadnego wynagrodzenia, gdyż odpłatność pracownika przekazywana jest na rachunek ZFŚS.

Adwokat pro bono i pro lanso…


Nie tak dawno opisałem sprawę problemów z opodatkowaniem VAT, prawniczych usług pro bono, organizowanych w formie ogólnopolskiej przez korporacje adwokatów i radców prawnych. Nie podobało mi się, że wobec nieczytelnych przepisów i pro fiskalnej praktyki urzędników, pewne grupy zawodowe mogą sobie wytargować ulgowe traktowanie podatkowe tego typu przedsięwzięć.

Jakże się myliłem w ocenie kondycji interpretacyjnej pracowników Ministerstwa Finansów. W związku z ruchem medialnym wokół sprawy, fiskus wydał „niewiadomoco” (bo jak zaznaczono – wcale nie oficjalną interpretację) czyli publiczną informację w duchu „VAT to niezwykle skomplikowana dziedzina”.

Z tej wypowiedzi ministerialnej wynika zaś, że świadczenia nieodpłatne nie są opodatkowane, ale usługi pro bono są opodatkowane VAT z zasady. I nie ma mowy o żadnych zwolnieniach, nawet dla charytatywnych prawników.
Czytaj resztę wpisu »

Wykonanie usługi jako warunek odliczenia VAT naliczonego


W zwyczajnym obrocie świadczenia usług (czyli tym, poza ustawowymi wyjątkami) prawo odliczenia VAT następuje razem z otrzymaniem faktury VAT zakupu, ale pod warunkiem, że usługa została wykonana.

W doktrynie prawa przyjmuje się, iż pod pojęciem wykonania usługi należy rozumieć dokonanie tych działań lub zaniechań przez usługodawcę (bezpośredniego lub pośredniego) na rzecz usługobiorcy, które zgodnie z zawartą umową stanowią wykonanie zobowiązań przez usługodawcę (usługa jest wykonana, gdy usługodawca zrealizował wszystkie czynności składające się na określony rodzaj usługi).

Wyjątkiem od opisanego ograniczenia jest otrzymanie faktury dokumentującej zaliczkę. Gdy wystawiona faktura dokumentuje zapłatę zaliczki (przedpłaty), , prawo do obniżenia VAT naliczonego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą dokonaną przedpłatę (zaliczkę), albo za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Czy hydraulik pro bono z VAT-em?


Polski system podatkowy zdaje się, nie ma sobie równych w rozmiarze nielogiczności i w braku profesjonalnych rozwiązań. Przede wszystkim wynika to z konsekwentnego unikania zapisania w ustawie, jasno sprecyzowanych zasad funkcjonowania fiskusa.

Przeciętny obywatel RP właściwie nie wie, że jego obowiązkiem jest płacenie podatków (ostatnio np. lekarzom, urzędy skarbowe przypominają  o tym w oficjalnie wysyłanych pismach).

To przynajmniej zapisano w Konstytucji. Żaden akt prawny nie wyjaśnia już jednak – jakie są ustawowe zasady płacenia każdego z kilkunastu obowiązujących u nas podatków.

Owszem dowiadujemy się, najczęściej w drodze skomplikowanej wykładni, że coś się tam płaci, coś wchodzi w zakres przedmiotowy, ktoś – w zakres podmiotowy, są stawki, terminy, oznaczenia wzorów formularzy. Nie znajdziemy jednak przepisu jasno wskazującego, że np. VAT dla przedsiębiorców musi być neutralny ekonomicznie, że PIT to podatek od dochodów, a opodatkowanie przychodów jest stricte wyjątkiem.
Czytaj resztę wpisu »

Kiedy faktura VAT nie odzwierciedla stanu rzeczywistego?


Podatnikowi nie przysługuje uprawnienie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy wystawiona faktura (dokument celny) w rzeczywistości nie odzwierciedla wykonanych czynności, w szczególności zaś, gdy:

  • zdarzenie gospodarcze w ogóle nie zaistniało,
  • zaistniało w innej niż wskazano dacie lub w rozmiarach innych niż wynika z faktury lub dokumentu celnego,
  • bądź też zaistniało pomiędzy innymi (niż to stwierdza faktura czy dokument celny) podmiotami gospodarczymi.

W wyroku NSA z dnia 24 czerwca 2010 r., sygn akt I FSK 1079/09, stwierdził, że w przypadku, gdy podatek wynika jedynie z faktury, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy, faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku.

%d blogerów lubi to: