Polskie podatki w prasie – 18 lipca 2011 r.


Nie będzie ustawy blokującej możliwość podwyżki VAT: Sejm odrzucił projekt PiS

Sejm, głosami koalicji, odrzucił w piątek w pierwszym czytaniu przygotowany przez PiS projekt ustawy, który miał zablokować ewentualne podwyżki VAT. Zgodnie z obowiązującym prawem podwyżki takie mogą nastąpić, gdyby dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB.

Kodeks karny skarbowy: podatnicy chcą się karać

Podatnik, wobec którego toczy się postępowanie karne skarbowe, może złożyć wniosek o zezwolenie na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności. Organ finansowy prześle go do sądu zamiast aktu oskarżenia.

Nowe przepisy o akcyzie na węgiel i koks zaczną obowiązywać od 2012 r.

W ciągu najbliższych miesięcy dowiemy się, jak będą opodatkowane akcyzą węgiel i koks. Przepisy te skomplikują działalność producentów, dystrybutorów oraz użytkowników energii.

Będzie można łatwiej ukarać urzędnika

Metryka sprawy administracyjnej oraz podatkowej ułatwi pociągnięcie urzędników do odpowiedzialności odszkodowawczej.

Fiskus różnie liczy VAT od usług likwidacji szkód

Panuje zamieszanie w opodatkowaniu VAT likwidacji szkód związanych z umowami ubezpieczenia.

Do końca roku MF dostosuje przepisy podatkowe do likwidacji NIP

Ministerstwo Finansów zaplanowało, że do końca roku dostosuje przepisy podatkowe do likwidacji NIP dla osób nieprowadzących firm.

Cło: Przedsiębiorcy często korzystają z kontyngentów taryfowych

Do 31 lipca 2011 r. przedsiębiorcy mogą składać wnioski o ustanowienie kontyngentów taryfowych i zawieszenie poboru ceł, które wejdą w życie od 1 lipca 2012 r. – mówi Piotr Pogorzelski, zastępca dyrektora departamentu polityki celnej w Ministerstwie Finansów

Od 2012 roku rolnicy zapłacą wyższy podatek

Podatnicy, którzy wybrali sposób ustalania podstawy opodatkowania PIT przy zastosowaniu norm szacunkowych, w przyszłym roku będą płacić wyższy podatek.

Druga szansa na abolicję w ZUS

Przedsiębiorcze kobiety, które nie skorzystały z umorzenia składek ZUS w 2010 r., będą miały drugą szansę, by zaoszczędzić 4 tysiące złotych

Bank przejmie obowiązki podatkowe przekształcanego oddziału instytucji kredytowej

Zachowanie ciągłości w obszarze prawa podatkowego w związku z procesem przekształcenia oddziału instytucji kredytowej w bank krajowy ma na celu nowelizacja przepisów Ordynacji podatkowej.

Zmiana wysokości norm szacunkowych dochodu

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej obowiązujące w 2012 r. określa projekt rozporządzenia opublikowany na stronie resortu finansów.

Wydatki na emisję akcji a odliczenie VAT

Jeżeli przedmiotem działalności Spółki są czynności opodatkowane podatkiem VAT, wydatki ponoszone w związku z emisją akcji należy uznać za czynności, które skutkują powstaniem prawa do odliczenia podatku naliczonego. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 04.07.2011 r. nr ILPP2/443-150/09/11-S/AK.

Nowy okres przechowywania kopii paragonów

Skrócony do dwóch lat okres przechowywania kopii paragonów na nośniku papierowym ma obowiązywać jeszcze przez kolejny rok. Tak zakłada nowelizacja rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania.

Do wynagrodzenia syndyka należy doliczyć VAT

Podstawę prawną do uwzględniania kwot podatku od towarów i usług w wynagrodzeniu przyznawanym syndykowi, nadzorcy sądowemu, zarządcy, tymczasowemu nadzorcy sądowemu, zarządcy przymusowemu, kuratorowi powoływanemu na podstawie ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wprowadza nowelizacja tych ustaw.

Kwota z ugody sądowej może być kosztem uzyskania przychodu

Kosztami uzyskania przychodu są także wydatki poniesione z zamiarem zachowania i zabezpieczenia źródła przychodów, aby w przyszłości przynosiło ono przychody. Tym samym kwota, którą podatnik w ugodzie sądowej zobowiązał się wypłacić, w związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy najmu, jest kosztem uzyskania przychodu. Takie stanowisko wynika z wyroku WSA w Poznaniu z dnia 16 czerwca 2011 r., I SA/Po 342/11.

Po rozstaniu alimenty już się nie należą

Rozwód kończy świadczenie orzekane w czasie małżeństwa. Ten, kto chce je nadal pobierać, musi o nie wystąpić. To sedno środowej uchwały Sądu Najwyższego

Urząd może wydać decyzję bez kontroli podatkowej

Po przeprowadzeniu postępowania kontrolnego urząd kontroli skarbowej może wydać decyzję określającą wysokość zobowiązania w VAT.

Przyjęcie dziecka do przedszkola tylko po okazaniu PIT

Samorządy chcą, aby do przedszkola były przyjmowane w pierwszej kolejności dzieci, których rodzice udowodnią, że płacą PIT w danej gminie.

Reklama

Jedna odpowiedź to “Polskie podatki w prasie – 18 lipca 2011 r.”

  1. Christie Says:

    Hello, for all time i used to check webpage posts here
    early in the daylight, because i like to gain knowledge of more and more.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: