Jak zmieniła się definicja siedziby działalności na potrzeby podatku od towarów i usług
Zmian w ustawie o VAT jest tak wiele, że łatwo przeoczyć te, które mimo że sprawiają wrażenie technicznych, przynoszą istotne nowości. Dotyczy to m.in. zmiany od 1 lipca 2011 r. pojęcia siedziby działalności gospodarczej. Dlaczego warto zwrócić na nią uwagę?
Lokaty antybelkowe: Zmiany w zaokrągleniach jeszcze nie są pewne
Rada Ministrów odłożyła decyzję w sprawie likwidacji tzw. lokat antybelkowych.
Z pustej faktury nie można odliczyć VAT
Nabywca złomu nie może odliczyć VAT z faktury wystawionej przez kontrahenta, który prowadzi fikcyjną działalność – orzekł WSA w Warszawie.
Jak prawidłowo ustalić miejsce siedziby działalności gospodarczej
Rozporządzenie Rady UE nr 282/11, które zaczęło obowiązywać od 1 lipca, wprowadziło definicję siedziby działalności gospodarczej. Co z niej wynika?
10 lat zamiast dwóch na odzyskanie skonfiskowanych przedmiotów
W dniu 6 lipca 2011 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny skarbowy (Dz. U. Nr 129, poz. 733). Dzięki zmianie wydłużeniu ulega termin, w którym nie będący sprawcą przestępstwa właściciel przedmiotów, co do których prawomocnie orzeczono przepadek w postępowaniu karnoskarbowym, może dochodzić swoich praw (art. 119 § 3 k.k.s.).
Nie będzie tax sparingu w umowie z Maltą
Usunięcie przepisów dotyczących tax sparingu przewiduje protokół do umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej z Maltą w 1994 r.
Bankowy tytuł egzekucyjny do poprawki
Ministerstwo Gospodarki opracowało założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo bankowe oraz ustawy – Kodeks postępowania cywilnego.
Zmiany w ustawie o VAT od 1 lipca 2011 r. (Część I)
W dniu 9 czerwca 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 134, poz. 780). Ustawa weszła w życie, z dniem 1 lipca 2011 r., z tym że przepisy dotyczące szczególnej procedury w zakresie rejestracji i rozliczania podatku przez podmioty zagraniczne świadczące usługi międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Poniżej przedstawione zostaną zmiany wprowadzone ww. ustawą, wynikające z dostosowania przepisów ustawy VAT do przepisów rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011.
Zmiany w ustawie o VAT od 1 lipca 2011 r. (Część II)
W dniu 9 czerwca 2011 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 134, poz. 780). W poprzednim artykule przedstawiliśmy zmiany wprowadzone tą ustawą. wynikające z dostosowania przepisów ustawy VAT do przepisów rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011. W poniższym tekście omówione zostaną pozostałe zmiany w ustawie.
NSA: abolicja podatkowa nie oznacza rezygnacji z opodatkowania
Dla objęcia przychodów działaniem ustawy abolicyjnej nie wystarczy fakt, że są to przychody pochodzące z zagranicznych źródeł. Skoro przychody te podlegają opodatkowaniu tylko i wyłącznie w jednym państwie, to wyłączone jest wobec nich stosowanie jakichkolwiek metod eliminacji podwójnego opodatkowania. Takie stanowisko wynika z wyroku NSA z dnia 31 maja 2011 r., II FSK 1759/10.
„Super” ulga – kredyt podatkowy?
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z kredytu podatkowego polegającego na odroczeniu o rok płatności podatku. Mimo, że kredyt jest nieoprocentowany przez sześć lat skorzystało z niego tylko… czterech podatników! Według analityków Tax Care, winę za to ponosi ustawodawca, który narzucił warunki nie do spełnienia.
Budownictwo mieszkaniowe: problemy w VAT
Z dniem 01 stycznia 2011 r. zmieniły się zasady ustalania stawki VAT dla usług budowlanych. Mimo, że w samej ustawie wszystko zostało po staremu, to w tym roku powstają nowe problemy w zakresie określenia stawki podatku, które nie występowały wcześniej.
Na czym polega preferencyjna amortyzacja dla nowych firm i małych podatników
Jednym z elementów wspierania przedsiębiorczości na gruncie podatkowym są preferencyjne zasady amortyzacji. Kogo one dotyczą i na czym polegają?
Firma wystawiając zestawienie faktur nie musi przedstawiać ich kopii
Firma może wystawiać miesięczne zastawienia faktur do akceptacji przez nabywcę. Nie musi przedstawiać każdej faktury i jej kopii oddzielnie
Listy polecone z urzędów trafią do skrzynki pocztowej bez awiza
Listy polecone wysyłane przez organy administracji publicznej i sądy będą mogły być doręczane do skrzynek pocztowych, bez awizowania. Takie rozwiązanie zakłada projekt nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego i innych ustaw, w tym m.in. Ordynacji podatkowej. Projektem, którego autorem jest powołana do walki z biurokracją Komisja Przyjazne Państwo w przyszłym tygodniu zajmie się Sejm.
NSA: opłata paliwowa od paliw do aut ale i do kosiarek
Opłacie paliwowej, finansującej m.in. budowę dróg, podlegają paliwa do silników spalinowych, bez względu na faktyczne ich wykorzystanie – wynika z czwartkowej uchwały NSA. Tak więc opłacie podlegają zarówno paliwa do aut, jak i do statków czy np. kosiarek
Przywileje bankowców mają być ukrócone
Łatwiej będzie się bronić przed roszczeniami banków. Ich księgi i wydruki nie będą już miały mocy urzędowej.To bank będzie musiał udowodnić ich wiarygodność
Po świadczenia rodzinne i alimentacyjne bez zaświadczeń z urzędu skarbowego
Z dniem 1 lipca 2011 r. wejdzie w życie ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Założeniem jest przede wszystkim, aby zamiast udowadniania określonego stanu faktycznego lub prawnego zaświadczeniami, można było przedłożyć stosowne oświadczenia. Ponieważ zmiany obejmują również przepisy z zakresu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych, spowodują znaczne uproszczenie w ubieganiu się o ich przyznanie.
Minister może obniżać taksę notarialną
Rozporządzenie ministra sprawiedliwości o zmniejszeniu o połowę stawek taksy notarialnej jest zgodne z prawem o notariacie i konstytucją – orzekł dziś Trybunał Konstytucyjny
Prezydent podpisał nowelę ustawy o planowaniu przestrzennym
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – poinformowała Kancelaria Prezydenta
23 tys. podatników dostało ulgę na zakup kasy fiskalnej
Praktycznie każdy podatnik, który musi w prowadzonej firmie stosować kasę fiskalną, korzysta z ulgi na jej zakup. Odzyskać z urzędu skarbowego może nawet 90 proc. kwoty wydanej na jej zakup. Zwrot jest jednak limitowany. Nie może przekroczyć 700 zł za jedną kasę. Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku z ulgi skorzystało już niemal tylu przedsiębiorców, ilu przez cały 2010 rok. Takie wnioski płyną z sondy, którą przeprowadziliśmy we wszystkich 16 izbach skarbowych.
Spadkobierca uwzględni do kosztów wydatek na nabycie jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym
Spadkobierca, który umarza odziedziczone jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, może zaliczyć do kosztów wydatek na ich nabycie, który poniósł spadkodawca.
Wolno przywrócić termin w sporze ze skarbówką
Podatnik, który spóźnił się z zakwestionowaniem niekorzystnego dla niego stanowiska fiskusa, nie stoi na przegranej pozycji
Osoba, która straciła zdrowie w miejscu pracy, ma prawo domagać się zatrudnienia w lżejszych warunkach
Skomentuj