Od 2010 roku zbycie świadectw energii stanowi przychód firmy
Zbycie świadectw pochodzenia energii od 2010 roku rozlicza się w ramach działalności gospodarczej. Wcześniej było kwalifikowane do przychodów kapitałowych.
Od lipca 2011 r. będą niższe zwroty VAT za materiały budowlane
Wniosek o zwrot VAT na materiały budowlane warto złożyć przed końcem czerwca, gdyż od lipca limity zwrotu będą niższe.
Zwrot VAT – nowe rozporządzenie
Od 1 lipca 2011 r. będzie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podmiotom. Konieczne jest bowiem dostosowanie przepisów rozporządzenia do nowych regulacji w ustawie o VAT, które zaczną obowiązywać również od 1 lipca.
Interes publiczny nie przesądza o zwolnieniu z VAT usług o charakterze edukacyjnym
Sam interes publiczny nie uzasadnia zwolnienia z VAT wszystkich usług o charakterze edukacyjnym.
Fiskus może nieskończenie długo ścigać za zaległe podatki. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny
Przepis Ordynacji podatkowej, dzięki któremu fiskus może nieskończenie długo ścigać zaległe podatki, choć z zasady zaległości przedawniają się po pięciu latach – jest zgodny z konstytucją – uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny.
Podróż służbowa: ubezpieczenie pracownika
W przypadku, gdy pracownicy odbywają zagraniczne podróże służbowe, pracodawcy często wykupują polisy ubezpieczeniowe ważne na okres trwania podróży, jako zabezpieczenie przed ewentualnymi, nieprzewidywalnymi co do wysokości wydatkami związanymi ze zwrotem udokumentowanych kosztów leczenia za granicą. Rodzi się tutaj problem, czy polisa taka stanowi przychód pracownika, a jeśli tak, to czy jest to przychód opodatkowany. Interpretacje w tej materii nie są jednolite. W jednej z nich wypowiedział się ostatnio sam Minister Finansów.
Od 2012 roku nie unikniemy podatku Belki
Od 1 stycznia 2012 r. zmienią się zasady zaokrąglania podstawy opodatkowania i podatku od oszczędności na lokatach bankowych. Nie będzie można już uniknąć podatku Belki.
Przy sprzedaży grunty rolne nie podlegają VAT
Sprzedaż gruntu ornego jest objęta podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdy gmina nie ma planu zagospodarowania przestrzennego i warunków zabudowy.
Eksmałżonek nie odpowie podatkowo za kredyt zaciągnięty podczas małżeństwa
Spłata przez byłego małżonka kredytu, który został zaciągnięty w trakcie trwania wspólności majątkowej, nie jest przychodem drugiego małżonka.
Kara za zerwaną umowę sprzedaży akcji to koszt podatkowy
Karę pieniężną, która została zapłacona za zerwanie umowy sprzedaży akcji, można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Dwie raty zaległości i pozew eksmisyjny
Złożenie pozwu o eksmisję najemcy z lokalu niemieszkalnego wypełnia warunek uprzedzenia, co pozwala rozwiązać umowę bez wypowiedzenia
Spadkobierca nie otrzyma odsetek od zwrotu nadwyżki VAT
Spadkobierca może złożyć deklarację za zmarłego przedsiębiorcę i otrzymać zwrot nadwyżki VAT, ale nie może domagać się wypłaty odsetek, które nie przysługiwały przedsiębiorcy.
Wielkie zmiany w k.p.c. trafiły w końcu do Sejmu
Do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 4332), który ma za zadanie uprościć i przyśpieszyć postępowanie procesowe oraz wzmocnić system egzekucji. Projekt zakłada likwidację postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych i poddanie spraw między przedsiębiorcami w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej regułom ogólnym obowiązującym w procesie.
Nagrywanie rozpraw ruszy dopiero jesienią
Audiowizualne protokoły będą tylko w sprawach cywilnych. Procesy karne pozostaną protokołowane na papierze.
Skomentuj