Edukacja – VAT – usługi świadczone przez zatrudnionych nauczycieli


W przypadku, gdy nauczyciele świadczący usługi nauczania są zatrudnieni przez Firmę Wnioskodawcy – nie łączy ich bezpośrednia relacja umowna z uczniami, lecz z Wnioskodawcą. Tym samym usługi nauczania przedszkolnego, organizowane przez Wnioskodawcę dla przedszkoli, świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Wnioskodawcę nie wypełniają definicji nauczania prywatnego i nie mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 27, ani też zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 z uwagi na brak statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Działalność Wnioskodawcy polega na organizowaniu zajęć dodatkowych dla przedszkoli. Podlega pod zamówienia publiczne. Wnioskodawca podpisuje umowy z placówkami oświatowymi i zapewnia instruktorów z wykształceniem pedagogicznym, nauczycieli. Zajęcia są organizowane przez przedszkola, na które Wnioskodawca wystawia fakturę VAT. Zajęcia prowadzone są w publicznych placówkach oświatowych opłacanych ze środków budżetowych. Przedmiotowe usługi nauczania świadczone są wyłącznie przez zatrudnionych nauczycieli z wykształceniem pedagogicznym. Wnioskodawca jest z wykształcenia pedagogiem, ale osobiście nie prowadzi żadnych zajęć.

Przedmiotowe usługi nauczania przedszkolnego, organizowane przez Wnioskodawcę dla przedszkoli, świadczone przez nauczycieli zatrudnionych przez Wnioskodawcę nie wypełniają definicji nauczania prywatnego i nie mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 27, ani też zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 z uwagi na brak statusu jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

W konsekwencji stwierdzić należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym zajęcia dodatkowe dla przedszkoli, tj. rytmika, gimnastyka korekcyjna, taniec, plastyka, prowadzone przez firmę Wnioskodawcy, jako niespełniające przesłanek umożliwiających zastosowanie zwolnienia, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową VAT 23%, zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Natomiast nauka języka angielskiego jako usługa nauczania języka obcego korzysta ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: