Edukacja – VAT – organizacja konferencji naukowych


Jeśli w ramach konferencji naukowych usługa kształcenia ma zasadniczy udział, ich organizacja przez Wnioskodawcę spełnia wymóg kształcenia innego niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 i korzysta od dnia 1 stycznia 2011 r. ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie § 13 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia.

Warunek ten jest spełniony, o ile w trakcie organizowanych konferencji jest rozpropagowywana oraz pozyskiwana wiedza na określony temat, uczestnicy uzyskują wiadomości i materiały, które pozwalają na uzupełnianie wiedzy i rozwijanie swojego dorobku naukowego, zdobywają nową wiedzę teoretyczną i praktyczną lub też uzupełniają już posiadaną.

Powołany przez Wnioskodawcę art. 13 ust 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym stanowi, iż podstawowymi zadaniami uczelni, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, są:

  • kształcenie studentów w celu ich przygotowania do pracy zawodowej;
  • wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, za umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
  • prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz świadczenie usług badawczych;
  • kształcenie i promowanie kadr naukowych;
  • upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki, kultury narodowej i techniki, w tym poprzez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych i informacyjnych;
  • kształcenie w celu zdobywania i uzupełniania wiedzy;
  • stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
  • działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.

Biorąc pod uwagę opisany we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy uznać, iż usługa świadczona przez Wnioskodawcę, tj. organizacja konferencji naukowych, a więc i opłaty pobierane od uczestników – korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie § 13 ust. 1 pkt 19 ww. rozporządzenia.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: