Edukacja – VAT – kształcenie zawodowe nie podlegające zwolnieniu


Świadczenie usług kształcenia zawodowego, jedynie w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych w formie kursów i seminariów, nie posiadając przy tym stosownej akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie świadczonych usług, ani nie będąc jednostka objętą systemem oświaty, nie podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, i w konsekwencji należy je opodatkować według stawki podstawowej, od dnia 1 stycznia 2011 r. w wysokości 23%.

Określając możliwość zastosowania zwolnienia, należy ustalić każdorazowo, czy dane, konkretne szkolenie zawodowe, a w szczególności jego formy i zasady przeprowadzania wynikają z odrębnych przepisów. W przeciwnym razie, nie można uznać za spełnione przesłanek wynikających z omawianej regulacji. W konsekwencji powyższego w analizowanym przypadku nie znajdzie zastosowania zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy.

W przedmiotowej sprawie nie znajduje zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, bowiem jak sama Spółka wskazała w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym, nie jest ani uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, czy też jednostką badawczo-rozwojową, ani też w tym zakresie nie stanowi jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w związku z czym nie spełnia przesłanek o charakterze podmiotowym. Świadczenie omawianych usług nie zostanie także objęte zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. b i c ustawy ani § 13 ust. 1 pkt 20 cyt. wyżej rozporządzenia, z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nie posiada stosownej akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a usługi te nie są finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Realizowane przez Wnioskodawcę usługi kształcenia zawodowego, jedynie w oparciu o rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych w formie kursów i seminariów nie podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy, i w konsekwencji należy je opodatkować według stawki podstawowej, od dnia 1 stycznia 2011 r. w wysokości 23%.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: