Polskie podatki w prasie – 13 czerwca 2011 r.


Budynek z piwnicą z 8-proc. stawką VAT

Dostawa budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z piwnicami będzie objęta 8-proc. VAT.

 Komisja Europejska grozi europodatkami. Część wpływów z CIT i VAT trafi do budżetu UE?

Komisja Europejska chce, aby państwa członkowskie płaciły m.in. podatek od emisji CO2, przelotów lotniczych i oddawały do budżetu Unii część wpływów z CIT i VAT. Już wiadomo, że propozycje te wywołają burzę

W handlu unijnym wystarczające będzie podanie numeru VAT UE

Wybór opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów będzie możliwy przez podanie dostawcy towarów numeru identyfikacyjnego VAT UE.

 Ogólna interpretacja podatkowa lekiem na niejednoznaczne przepisy

Rząd chce zapewnić organizacjom pracodawców i związkom zawodowym prawo występowania do Ministra Finansów o dokonanie ogólnych interpretacji podatkowych. 7 czerwca rząd przyjął założenia do tzw. drugiej ustawy deregulacyjnej, która zawiera kolejne przepisy, które mają sprzyjać rozwojowi przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności.

Co dalej z projektem ustawy o usługach płatniczych? PiS przeciw

Klub PiS, jako jedyny sprzeciwił się w środę, by dalej pracować nad rządowym projektem ustawy o usługach płatniczych. Wniosek poseł Gabrieli Masłowskiej z tego klubu o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu trafi na najbliższe głosowanie.

 Zmiany w prawie ważne dla firm – teoretycznie ma być łatwiej

Wtorkowe posiedzenie rządu przyniosło ważne zmiany dla przedsiębiorców. Rada Ministrów przyjęła założenia do dwóch ustaw, które mogą zdecydowanie ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce.

Proporcja VAT: kłopotliwe 500 zł

Z dniem 01 kwietnia 2011 r. ustawodawca wprowadził zmiany w zakresie odliczania podatku naliczonego w przypadku działalności mieszanej (tzw. proporcja VAT). Nowe regulacje wprowadzają dodatkowy limit. Pozostawiają także sporo wątpliwości.

VAT: obrót starymi akumulatorami, szkłem i gumą będzie opodatkowany jak handel złomem

Posłowie zarówno koalicji, jak i opozycji zadeklarowali w środę poparcie dla proponowanych przez rząd zmian w ustawie o VAT, które mają wyeliminować patologie w obrocie surowcami wtórnymi.

ZUS opłaci składki na ubezpieczenie niani

14 czerwca 2011 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 13 maja 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz. U. Nr 109, poz. 633).

Rusza wielka akcja skarbówki: inspektorzy sprawdzą sprzedawców w miejscowościach turystycznych

22 czerwca inspektorzy skarbowi rozpoczną letnią akcję „Weź paragon”. Do końca wakacji będą sprawdzać, czy np. sklepikarze lub restauratorzy w kurortach prawidłowo ewidencjonują sprzedaż – poinformował PAP wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Sejm ratyfikował konwencję podatkową między Polską a Arabią Saudyjską

Sejm ratyfikował w piątek konwencję między Polską a Królestwem Arabii Saudyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania dochodu.

Fundusze coraz atrakcyjniejsze

Zwolnienie z daniny zagranicznych instytucji wspólnego inwestowania to nowe pole do podatkowych oszczędności

Skomplikowane przepisy szkodzą także fiskusowi

Sądy coraz częściej uchylają błędne decyzje pokontrolne skarbówki. Nawet 90 proc. podatników nie płaci też należności, które określa urząd

Prezesi będą ścigani tylko na wniosek

Bez wniosku poszkodowanego prokuratura nie będzie mogła zwalczać działań na szkodę spółki

Termin zwrotu podatku VAT nie będzie skrócony do trzydziestu dni

Rada Ministrów nie zaakceptowała skrócenia terminu zwrotu VAT z 60 do 30 dni przewidzianego w projekcie założeń do ustawy.

Z roku na rok maleje liczba rent wypadkowych

W pracy jest coraz bezpieczniej. Mniej osób jest zagrożonych utratą zdrowia przez szkodliwe warunki w miejscu zatrudnienia

Administracja pod ścisłą kontrolą sądową

Gotowy jest już projekt zmian w prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Zwiększy się wpływ sądów na funkcjonowanie urzędów

Antyperspiranty z importu są objęte podatkiem akcyzowym

Importowane produkty higieniczne zawierające alkohol mogą być obciążone akcyzą, mimo że nie są przeznaczone do spożycia

Surowsze kary za niszczenie środowiska

Od dziś za niewłaściwe obchodzenie się z odpadami grozi do pięciu lat więzienia

10 czerwca 2011 r. wchodzi w życie zmieniony kodeks karny i kilka innych ustaw.

Bliski koniec raju na wyspie Man

Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji umowy podatkowej między Polską a wyspą Man

Fiskus karze wyższą akcyzą sprzedawców, którzy spóźnili się z oświadczeniem o przeznaczeniu oleju na cele opałowe

Sprzedawcy mają obowiązek złożenia zestawień oświadczeń o przeznaczeniu oleju na cele opałowe. Fiskus i sądy nie są zgodni, jakie są skutki złożenia zestawień po terminie

Pomyłka ustawodawcy w VAT od aportów

Podatnik nie będzie ponosił negatywnych skutków błędnej implementacji przepisów.

Nabywca odpadów ze szkła naliczy VAT

Już od przyszłego miesiąca zwiększy się liczba przedsiębiorców zobowiązanych do rozliczania VAT w krajowym obrocie towarów metodą tzw. odwrotnego obciążenia (samonaliczanie podatku przez nabywcę). Ten sposób rozliczeń będą stosować nie tylko nabywcy złomu metalowego, ale również innych odpadów przetwarzalnych. Zmiany wprowadza rządowa nowela ustawy o VAT, którą uchwalił Sejm (przekazana do Senatu)

Opłaty skarbowe i sądowe a opodatkowanie VAT

W przypadku, gdy wartość nominalna opłat (np. skarbowych czy sądowych) nie jest uwzględniona w cenie usługi obsługi prawnej świadczonej na rzecz kontrahenta, a wydatki z tytułu tych opłat zostały poniesione w imieniu i na rzecz klienta, obciążenie kontrahenta poniesionymi w jego imieniu i na jego rzecz opłatami pozostaje poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 12.05.2011 r. nr IPPP1-443-268/11-2/JL. Regulacyjnej

Wspólnota mieszkaniowa płaci CIT od odsetek z lokat bankowych

Odsetki od lokat nie będą zwolnione z CIT. Spór, który dotyczył zwolnienia z opodatkowania lokat bankowych zakładanych przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, został rozstrzygnięty przez NSA.

Ważny interes podatnika to także jego sytuacja ekonomiczna

Przez „ważny interes podatnika” należy rozumieć również takie względy, które mogłyby powodować zachwianie podstaw jego egzystencji. Takie stanowisko przedstawił WSA w Łodzi z dnia 19 maja 2011 r., I SA/Łd 148/11.

Remont początkowy rozlicza się poprzez odpisy amortyzacyjne

Wydatki remontowe nie są kosztem bezpośrednim, ale wpisują się w plan amortyzacji, gdy są przeprowadzone przed oddaniem budynku do używania.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: