Edukacja VAT – szkolenia z psychoedukacji itp.


Szkolenia-warsztaty z zakresu radzenia sobie ze stresem, wypalenia zawodowego oraz metod relaksacji, nie mieszczą się w zakresie usług opieki medycznej służących profilaktyce i nie podlegają tym samym zwolnieniu od podatku. W odniesieniu do tej części niniejszych szkoleń-warsztatów, które są opłacane przez indywidualnych uczestników, z własnych środków, nie znajdą zastosowania również przepisy art. 43 ust. 1 pkt 26 i 29 ustawy, w konsekwencji czego będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podstawową w wysokości 23%. Jedynie ta część szkoleń-warsztatów, jako szkolenia zawodowe, finansowane w całości ze środków publicznych, wypełnia przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy, i w konsekwencji, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Szkolenia z szeroko rozumianej psychoedukacji (mediacje, komunikacja interpersonalna, asertywność), gdzie adresatami będą firmy prywatne, nie znajdą zastosowania przepisy art. 43 ust. 1 pkt 26 i 29 ustawy, w konsekwencji czego będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT stawką podstawową w wysokości 23%. Jedynie ta część w/w szkoleń, adresowanych do jednostek budżetowych, jako szkolenia zawodowe, finansowane w całości ze środków publicznych, wypełnia przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy, i w konsekwencji, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W kontekście art. 2 pkt 9 oraz w związku z art. 77a ust. 3 ustawy o systemie oświaty, Wnioskodawczyni, która posiada wpis jako Niepubliczna Placówka Doskonalenia Nauczycieli do rejestru Kuratora Oświaty, przy czym świadczone przez nią usługi w tym zakresie są zgodne z zakresem działalności wynikającym z niniejszego wpisu, mieści się w katalogu jednostek objętych systemem oświaty zawartych w art. 2 ww. ustawy i jako placówka doskonalenia zawodowego nauczycieli, w tym konkretnym przypadku, gdy adresatami szkoleń są pracownicy oświaty, świadczy usługę w zakresie kształcenia i wychowania.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: