Polskie podatki w prasie – 6 czerwca 2011 r.


PJN chce likwidacji opłaty skarbowej za potwierdzenie rejestracji jako podatnik VAT

Likwidacja opłaty skarbowej od złożenia pełnomocnictwa oraz potwierdzenia zarejestrowania podatnika VAT to nowe przedwyborcze propozycje PJN.

Paragon z kasy fiskalnej będzie dowodem księgowym

Zmiany w ustawie o rachunkowości i VAT umożliwią ujmowanie w księgach pewnych typów wydatków na podstawie paragonów fiskalnych.

Resort bada efektywność pracy w sądach

Modernizacją organizacji pracy i zarządzania kadrami Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje się do wprowadzenia menedżerów do sądów.

Zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne

Jeśli do końca roku zakończą się procedury zmian w polsko-cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, to od 1 stycznia 2012 r. zakładanie spółek na Cyprze nie będzie już takie korzystne jak obecnie – poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Jak opodatkować PIT dywidendy wypłacane akcjonariuszom spółek komandytowo-akcyjnych

Kwestia opodatkowania PIT dywidend wypłacanych akcjonariuszom spółek komandytowo-akcyjnych nie jest jasna. Zarówno podatnicy, jak i organy podatkowe gubią się w ocenach, czy takie dywidendy są przychodem z działalności gospodarczej (jak w przypadku przychodów z innych spółek osobowych oraz przychodów komplementariuszy), czy przychodem z kapitałów pieniężnych (jak w przypadku dywidend w spółkach akcyjnych). Jak być powinno?

Przedsiębiorstwa zatrudniające bezrobotnych oddadzą VAT

Konieczność zwrotu VAT przez przedsiębiorców, którzy otrzymali refundację czy dotację z powiatowego urzędu, nie spowoduje, że przestaną się o nie ubiegać.

Obniżka VAT-u na usługi restauracyjne i w budownictwie

Polska będzie mogła na stałe utrzymać zredukowaną stawkę podatku VAT na usługi restauracyjne i w budownictwie. Nie udało jej się natomiast obronić obniżonej stawki na pieluchy dziecięce.

Za posiłki dla nauczycieli i pracowników szkoły nie trzeba będzie płacić VAT

Posiłki dla nauczycieli i pracowników wydawane przez szkoły nie będą obłożone VAT, podobnie jak ma to miejsce w przypadku posiłków dla dzieci – poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa administracji podatkowej Wiesława Dróżdż.

Kontrole skarbowe: w zeszłym roku Skarb Państwa odzyskał 2 mld zł

Ponad 10 tys. kontroli przeprowadziły w ub. r. urzędy skarbowe – ujawnia „Rzeczpospolita”. O efektywności tych działań świadczy średnia kwota, jaką podatnicy musieli zapłacić, wynosząca prawie 209,5 tys. zł. Ogółem Skarb Państwa odzyskał 2 mld zł.

Podatek VAT: usługi gastronomiczne a cateringowe

W stosunku do usług gastronomicznych ustawodawca zabrania odliczenia podatku VAT. Inaczej jest przy cateringu. Jak jednak określić, którą usługę zaliczyć do gastronomii a którą do cateringu? Polskie przepisy nie dają w tej kwestii odpowiedzi. Przydatne może tutaj być Rozporządzenie Wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, które w dużej mierze zacznie obowiązywać od dnia 01 lipca 2011 r.

Podatkowe różnice kursowe od podatku VAT?

Podatek VAT jest neutralny dla celów podatku dochodowego. W związku z tym nie można brać go pod uwagę przy ustalaniu podatkowych różnic kursowych – wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 02.03.2011 r., sygn. akt II FSK 1840/09.

Podatnik odliczy VAT z faktury wystawionej przez podmiot niezarejestrowany

Podatnik będzie mógł odliczać VAT także z faktur wystawionych przez podmiot niezarejestrowany dla celów VAT.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: