Polskie podatki w prasie – 16 maja 2011 r.


Egzekucja jest możliwa mimo przedawnienia zobowiązania

Karalność wykroczeń lub przestępstw skarbowych może się przedawnić. Przedawnienie karalności nie jest tożsame z przedawnieniem zobowiązania. Urzędnicy mogą prowadzić egzekucję, mimo że nie mogą ukarać podatnika.

Zmiana polsko-maltańskiej umowy podatkowej. Rozliczenia będą łatwiejsze

W rozliczeniach polsko-maltańskich wprowadzone zostanie zwolnienie z podatku u źródła dla dywidend wypłacanych między spółkami powiązanymi kapitałowo. Obniżona też będzie maksymalna stawka podatku u źródła.

Przemieszczenie środka transportu nie zawsze będzie wewnątrzwspólnotowym nabyciem

Od 1 lipca nie każde przemieszczenie środka transportu w ramach UE będzie uznane za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. W efekcie nie zawsze trzeba będzie rozliczyć VAT.

Nie będzie wspólnego CIT dla całej UE? Sejmowa komisja jest przeciw

Według sejmowej komisji ds. UE we wspólnocie europejskiej nie można wprowadzić wspólnej podstawy opodatkowania CIT, bo Unia nie ma prawa podejmowania decyzji w sprawie podatków bezpośrednich. Komisja chce, by Sejm podjął w tej sprawie uchwałę.

Będzie 10 lat na uniknięcie przepadku rzeczy użytych do przestępstwa skarbowego

Właściciel ma mieć 10 lat, a nie jak obecnie tylko 2 lata, na dochodzenie prawa do rzeczy, które zostały użyte do popełnienia przestępstwa skarbowego

Sprzedaż wierzytelności podlega PCC

Cesja wierzytelności jako sprzedaż praw majątkowych jest opodatkowana PCC. Zasady zwolnienia z VAT takich czynności rozstrzygną NSA i Trybunał Europejski.

Sejm odrzucił projekt SLD dot. ubranek niemowlęcych

Sejm odrzucił w piątek przygotowany przez SLD projekt ustawy o zwrocie rodzinom części wydatków na ubranka niemowlęce i obuwie dziecięce. Zmiany miały zrekompensować planowany od 2012 r. wzrost VAT na te towary.

Zmiany w VAT: nabycie towaru z zagranicy

Zasadą jest, że zakup przez przedsiębiorcę towarów czy usług od kontrahentów zagranicznych zobowiązuje nabywcę do rozliczenia VAT. U większości podatników polega to na ustaleniu zarówno VAT należnego, jak i naliczonego, co generalnie powoduje, że dla nabywcy VAT jest neutralny (jeżeli zakup związany jest z wykonywaniem czynności opodatkowanych).

 

Odpisy z KRS z własnego komputera

Krajowy Rejestr Sądowy czeka rewolucja: internetowe odpisy mają mieć moc dokumentu papierowego

VAT: Zapłatę za dodatkowe prace budowlane trzeba rozliczyć

Opodatkowaniu VAT podlegają nawet te usługi przyjęte przez odbiorcę, które nie zostały wymienione w umowie między kontrahentami.

Refakturowanie mediów: zmiany w VAT

W związku z nowelizacją przepisów w zakresie podatku VAT, która weszła w życie począwszy od 1 kwietnia 2011 r. zmieniły się zasady dotyczące rozliczania świadczeń kompleksowych, a przez to również refakturowania usług. Z pewnością zmiana przepisów największy wpływ wywrze na rozliczenie mediów refakturowanych w związku z usługami najmu.

Stwórz projekt współpracy z zagranicznymi partnerami, a dostaniesz 75 tys. zł

W czerwcu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomi nowy program „Wsparcie na uzyskanie grantu”. Dofinansowanie wynosi do 100 proc. poniesionych kosztów.

Za kratki za podatki

Dwukrotnie wzrosła liczba skazanych za zaległości wobec fiskusa. W 31 wypadkach orzeczono karę bezwzględnego pozbawienia wolności. 17,1 mln zł wyniosły grzywny, którymi ukarano 14 134 osoby

Jak długo mają leżeć akta spraw

Przez 5 do 30 lat sądy administracyjne muszą przechowywać akta sądowo-administracyjne prowadzonych spraw

Wyższa dobrowolna składka chorobowa dla przedsiębiorcy

W czerwcu, lipcu i sierpniu 2011 r. maksymalna podstawa wymiaru składki chorobowej dla przedsiębiorcy nie może przekraczać miesięcznie kwoty 8665,83 zł –  czyli 250% przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale 2011 r., które zgodnie z komunikatem GUS z 11 maja 2011 r. wyniosło 3466,33 zł.

Wydanie interpretacji nadal za 40 zł dla wszystkich

Ministerstwo Finansów wycofało się z zamiaru podniesienia opłat za interpretację dla części podatników z 40 zł do 1 tys. zł

Niższe składki dla zakładających biznes

Podstawa składki na ubezpieczenie społeczne początkującego przedsiębiorcy wyniesie tylko 20 proc. minimalnego wynagrodzenia

Nawet nieprzetłumaczony dokument obowiązywał

Urząd miał prawo się odwołać do wytycznych, mimo że nie zostały one opublikowane w języku polskim

Spółka kupując działkę zapłaci VAT i PCC

Spółka, która zakupiła działki, płacąc cenę z VAT, zapłaci jeszcze PCC z tytułu umowy sprzedaży, bo urząd skarbowy zwrócił sprzedawcy kwotę VAT uwzględnioną w cenie sprzedaży.

Wpis w dowodzie rejestracyjnym nie decyduje o zwolnieniu z podatku

O tym, czy pojazd korzysta ze zwolnienia od podatku od środków transportowych, jako pojazd specjalny decyduje wyłącznie to, czy mieści się on w definicji zamieszczonej w art. 2 pkt 36 Prawa o ruchu drogowym, co powinno było zostać ustalone przez organ podatkowy w toku postępowania dowodowego. Takie stanowisko wynika z wyroku WSA w Olszynie z dnia 23 marca 2011 r., I SA/Ol 123/11, LEX nr 784439 oraz z wyroku NSA z dnia 20 stycznia 2011 r., II FSK 1914/09.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: