Polskie podatki w prasie – 9 maja 2011 r.


Rząd chce przyznać nowe ulgi podatkowe dla powodzian

Poszkodowani powodziami będą mogli korzystać ze zwolnień z podatku dochodowego oraz uzyskać ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych i jednorazowy zasiłek.

Na rozpatrzenie sprawy w WSA trzeba czekać rok

Podatnik, który złożył skargę do WSA, musi poczekać na jej rozpatrzenie nawet rok. Jeśli zdecyduje się złożyć skargę do NSA, okres oczekiwania wydłuży się o kolejne 18 miesięcy.

Książki drukowane od początku maja są już objęte 5-proc. VAT

Książki drukowane od początku maja są opodatkowane 5-proc. stawką VAT. Tylko do końca kwietnia możliwe było stosowanie 0-proc. podatku od towarów i usług.

Paliwa z biokomponentami bez obniżonej akcyzy

Rezygnację – z dniem 1 maja 2011 r. – ze stosowania obniżonych stawek akcyzy dla paliw silnikowych zawierających powyżej 2% biokomponentów oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa ma na celu nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

Kolejny kłopot z VAT. Droższe imprezy masowe

W tym roku, ze względu na wzrost VAT-u część imprez plenerowych może zostać odwołana, albo mocno okrojona. Stracą i firmy i artyści, a przede wszystkim widzowie. Gwiazdy sceny muzycznej już… obniżają stawki za koncerty

Nieodpłatne usługi są opodatkowane VAT

Opodatkowaniu podlega nieodpłatne świadczenie usług na cele inne niż związane z działalnością, bez względu na to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Samochód osobowy: nowa definicja w PIT i CIT

Od 1 stycznia 2013 r. w ustawach o PIT i CIT zmieni się definicja samochodu osobowego. Zmiana wynika z konieczności dostosowania tego pojęcia do przepisów ustawy o VAT, które również zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Takie są skutki uchwalonej przez Sejm ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw.

Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego

1 maja 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 75 poz. 398) nowelizująca m.in. ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1205, z późn. zm.).

Zmniejszenie składki przekazywanej do OFE

1 maja 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 marca 2011 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 75 poz. 398) nowelizująca m.in. ustawę z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.).

Wyjeżdżający muszą mieć do czego wracać

Emigranci nie mogą być wymeldowani przez bliskich. Pozbawienie prawa do lokalu tylko w drodze cywilnej. NSA wydał ważny wyrok dla blisko miliona Polaków.

 

NSA o rozliczeniu składek w PIT: pismo z ZUS potwierdza wpłatę

Dokumentami potwierdzającymi opłacenie składek zdrowotnych są wszelkie dokumenty, które potwierdzają stan faktyczny, a więc nie tylko przelewy i dowody wpłat, ale również pismo z ZUS – stwierdził NSA.

Dywidenda rzeczowa: podatek u spółki?

Wypłata dywidendy jest neutralna podatkowo dla spółki wypłacającej, niezależnie od tego, czy następuje ona w formie pieniężnej, czy rzeczowej (poprzez przeniesienie na udziałowca prawa własności nieruchomości spółki).

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: