VAT – nieruchomość nabyta od firmy


Przekazanie osobie prywatnej, nieruchomości należącej do firmy nie musi być obciążone podatkiem VAT.

Generalna zasada wynikająca z ustawy o VAT głosi wprawdzie, że transakcję tego rodzaju należy potraktować jak odpłatną dostawę towaru, jednak w przypadku nieruchomości, przy spełnieniu określonych warunków, istnieje możliwość skorzystania z przewidzianego prawem zwolnienia.

W art. 7 ust. 2 ustawy o VAT znalazł się zapis, zgodnie z którym traktowanie przekazania firmowych towarów na własne cele jako dostawy towarów jest wymagane, jeśli przynajmniej dla ich części podatnik posiadał przy ich zakupie prawo odliczenia VAT naliczonego.

Ustawodawca zwolnił jednak z VAT dostawę nieruchomości, poza sytuacjami, kiedy dotyczy ona pierwszego zasiedlenia lub owo pierwsze zasiedlenie wyprzedza oraz gdy między pierwszym zasiedleniem, a dostawą budynku albo jego części nie upłynęło więcej niż dwa lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT jako pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi części lub całości budynku czy budowli po wybudowaniu albo ulepszeniu o koszcie na poziomie co najmniej 30% wartości początkowej (i np. tak definiowane pierwsze zasiedlenie ma miejsce w przypadku opodatkowanej sprzedaży takiej nieruchomości, bowiem mamy tu do czynienia z oddaniem do użytkowania w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu).

Planując przekazanie nieruchomości firmowej na cele prywatne przedsiębiorcy warto więc uważnie patrzeć na faktury wystawiane przez firmy dokonujące przeróbek czy udoskonaleń.

Jeśli koszty ulepszeń nie przekroczą 30% początkowej wartości nieruchomości a od pierwszego zasiedlenia minie okres dłuższy niż dwa lata, przekazanie budynku albo budowli (lub ich części) przez firmę na własne cele przedsiębiorcy będzie – zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT –  zwolnione z podatku od towarów i usług.

Co więcej, prawo stanowi także, iż dostawa gruntu pod budynkiem jest opodatkowana VAT-em dokładnie tak samo jak ów budynek.

Zarobek fiskusa będzie więc faktycznie zerowy. Obowiązkiem przedsiębiorcy jest tylko wystawienie faktury wewnętrznej.

Dodatkowo, w stosunku do nieruchomości nabytych od dnia 1 maja 2004 roku, w sytuacji, kiedy nieodpłatne przekazanie nieruchomości zwolnione z VAT ma miejsce w okresie trwania korekty VAT, podatnik zobowiązany jest do korygowania części wcześniej odliczonego podatku. Zmianie uległo jej przeznaczenie – z wykorzystania do czynności opodatkowanej na wykorzystanie do czynności zwolnionej z podatku. Regulacje dotyczące korekty VAT w powyższej sytuacji znajdują się w art. 91 i art. 163 ust. 2 ustawy o VAT.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: