Polskie podatki w prasie – 2 maja 2011 r.


CIT: Unijna dyrektywa obniży dochody

Rząd jest przeciwny przyjęciu dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych.

Sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej rozpatrzyła stanowisko rządu dotyczące dyrektywy Rady w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (COM(2011) 121). Wynika z niego, że rząd popiera działania w zakresie uproszczenia systemu opodatkowania osób prawnych w ramach Unii Europejskiej.

Brak przepisów o VAT utrudni rozliczenia

12 kwietnia weszło w życie rozporządzenie nr 282/2011 do dyrektywy VAT. Uchyliło ono poprzednie rozporządzenie, a będzie się je stosować od 1 lipca. Przez 2,5 miesiąca nie obowiązuje żadne rozporządzenie UE w tym zakresie.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o rachunkowości, zwalniającą przedsiębiorcę zawieszającego działalność m.in. z obowiązku prowadzenia ksiąg – poinformowała w piątek prezydencka kancelaria.

Jest nowe unijne rozporządzenie dotyczące wyrobów budowlanych

W Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej L88 z dnia 4 kwietnia 2011 r., opublikowane zostało rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – poinformowała w piątek prezydencka kancelaria.

Sejm za podwyższeniem wynagrodzeń syndyków o VAT

Wynagrodzenia syndyków, nadzorców sądowych, zarządców i kuratorów, którzy płacą podatek od towarów i usług, będą podwyższone o kwotę tego podatku – przewiduje uchwalona przez Sejm we czwartek nowela prawa upadłościowego i naprawczego oraz ustawy o KRS.

Handel w sieci podlega VAT

Osoba zatrudniona na etacie oraz sprzedająca w sposób systematyczny, zorganizowany i ciągły towary na portalu aukcyjnym jest objęta VAT-em.

UE wprowadzi podatek węglowy?

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca opodatkowania energii zakłada przejście z systemu opodatkowania opartego wyłącznie na ilości skonsumowanej energii na rzecz systemu uzależnionego również od wydajności stosowanych paliw.

Fiskus skontroluje nieujawnione źródła przychodów

Z roku na rok rośnie liczba postępowań prowadzonych przez urzędy skarbowe w zakresie nieujawnionych źródeł przychodów. Porównanie roku 2010 z 2009 potwierdza wzrost o kilka procent..

Taniej za brak sprawozdania

Posłowie obniżyli do 500 zł kontrowersyjne kary za nieprzesłanie w terminie zestawień o odpadach.

 

Będzie łatwiej przeprowadzić loterię fantową

Organizator loterii fantowej, w której wartość wygranych nie przekracza 3394,58 zł, będzie musiał spełnić mniej wymogów.

Zeznania świadków podważą wiarygodność dokumentów tax free

Jeśli urząd celny potwierdził wywóz towarów w systemie tax free, to zeznania podróżnych przed organami Białorusi nie mogą podważyć ich wiarygodności. Świadków trzeba przesłuchać też w Polsce.

Paliwa z biokomponentami bez obniżonej akcyzy

Rezygnację – z dniem 1 maja 2011 r. – ze stosowania obniżonych stawek akcyzy dla paliw silnikowych zawierających powyżej 2% biokomponentów oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa ma na celu nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym.

Koniec ulgi dla producentów biokomponentów

Od 1 maja 2011 r. przestaje obowiązywać ulga podatkowa w podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzona dla producentów biokomponentów.

Wniosek o emeryturę złożymy przez Internet

ZUS wdraża elektroniczną platformę swoich usług. Umożliwi ona wystąpienie o świadczenia poprzez sieć. Zestaw do podpisu elektronicznego niekonieczny

Odwołanie poziome

Nowa instytucja polega na tym, że zażalenie rozpatruje nie sąd wyższej instancji, co jest zasadą, ale inny skład tego samego sądu.

Skargę na leniwe sądy trzeba poprawić

Opieszałość należy liczyć od początku sprawy, a nie od kolejnej instancji – proponuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Łatwiej ściągać alimenty z zagranicy

Zasądzane w krajach Unii alimenty będą szybciej egzekwowane w Polsce: bez potwierdzania wykonalności zagranicznych orzeczeń

TK: zniesienie pozwolenia na budowę jest niezgodne z Konstytucją

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane z kwietnia 2009 roku trafi do kosza. Niekonstytucyjne jest zniesienie obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę – orzekł Trybunał Konstytucyjny w środę. Dlatego, że drastycznie narusza prawo własności osób z sąsiednich nieruchomości.

SN: umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami tylko dla licencjonowanego pośrednika

Podmiot prowadzący innego rodzaju działalność gospodarczą i nie mający licencji pośrednika nie może skutecznie zawrzeć umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: