Polskie podatki w prasie – 26 kwietnia 2011 r.


Usługi medyczne: Lekarzy czekają kolejne zmiany przepisów o VAT

Pierwsza nowelizacja VAT w zakresie usług medycznych weszła w życie 1 stycznia. Kolejna obowiązuje od 1 marca. Następna będzie miała miejsce 1 lipca.

Organy wyższej instancji akceptują odwołania od decyzji składane przez podatników

Podatnicy chętniej odwołują się od decyzji organów skarbowych. Organy wyższej instancji przynajmniej w części uwzględniły aż 75 proc. odwołań.

Polskiemu pracownikowi zostaje w kieszeni 74 proc. pensji

Polski pracownik przeciętnie otrzymuje na rękę 74 proc. swojego wynagrodzenia brutto – wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu PricewaterhouseCoopers. Średnia europejska to 70 proc. Z raportu wynika, że z reguły wyższy poziom obciążenia podatkami występuje w krajach, w których obowiązuje progresywna skala podatkowa.

Dochody zagraniczne przelicza się na złote w rocznym zeznaniu PIT za 2010 rok

Inwestor, który w zeszłym roku osiągnął zyski z zagranicznych giełd, musi w zeznaniu rocznym PIT 2010 wykazać dochód zagraniczny przeliczony na złote polskie.

 

Masz stare auto? Zbieraj pieniądze na kolejny podatek lub nowy pojazd

Zła wiadomość dla kierowców. Unia Europejska zamierza wprowadzić coroczny podatek ekologiczny. Jego wysokość zależeć będzie od ilości spalin, jaką emituje samochód.

 

 Rozpoczęcie budowy nadal będzie trwało długo

Środowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego oznacza, że pozwolenia budowlane zostaną. Nie ma też co liczyć na abolicję samowoli sprzed 1995 roku

Fiskus: TFI płacą za niski podatek od nagród związanych z inwestycjami

 

10-proc. PIT od nagród klientów odprowadzają towarzystwa inwestycyjne, natomiast organy podatkowe chcą 19-proc. podatku od nagród związanych z inwestycjami.

Zmienią się zasady badania sprawozdań finansowych

Polscy biegli rewidenci będą badali sprawozdania finansowe zgodnie z zasadami międzynarodowymi. Ta zasada ma obowiązywać już od jesieni tego roku.

 PIT-38: W dochodach za 2010 rok można ująć stratę z roku 2009

Podatnik wykazując dochód w zeznaniu PIT-38 za 2010 rok, może ująć stratę z 2009 roku. O wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

 Jakie dowody potwierdzą dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

W jednej z uchwał NSA rozstrzygnął na korzyść podatników wątpliwości związane z dokumentowaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, które istniały w ustawie o VAT od 1 maja 2004 r. Jakie ma to konsekwencje praktyczne?

NSA: podwyższenie kapitału zakładowego w koszty?

Tylko wydatki związane z emisją nowych akcji, bez których nie jest możliwe podwyższenie przez spółkę akcyjną kapitału zakładowego, nie są kosztami uzyskania przychodów, stosownie do reguł wyrażonych w treści art. 12 ust. 4 pkt 4 i art. 7 ust. 1 i 2 updop w zw. z art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Zbiorcze fakturowanie transakcji: Wystarczy podpisać zestawienie

Podatnik, który nabywa towary lub usługi na mocy umowy z dostawcą, ma obowiązek przedstawiania faktur do akceptacji w formie podpisu. Nie trzeba jednak podpisywać każdej faktury.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: