Polskie podatki w prasie – 18 kwietnia 2011 r.


Paragon za taksówkę będzie traktowany jak faktura

Wydatki na nabycie usług taksówek, gastronomicznych i parkowania będą dokumentowane paragonem, a nie fakturą VAT.

Wydawanie paragonów powinno być powszechne

Za nieewidencjonowanie obrotu podatnikowi grozi nawet 2772 zł grzywny. Tegoroczna zimowa akcja kontroli kas fiskalnych i wydawania paragonów zakończyła się wystawieniem 7134 mandatów karnych w łącznej kwocie 1 606 838 zł.

MF: rząd przeciw propozycjom KE ws. ujednolicenia podstawy CIT

Polski rząd jest przeciw propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozliczania kosztów podatkowych w CIT w ramach grup przedsiębiorców – poinformował posłów wiceminister finansów Jacek Dominik. Posiedzenie sejmowych komisji w tej sprawie miało burzliwy przebieg.

PIT 2010: Ważny jest moment nabycia, a nie sprzedaży nieruchomości

Zasady rozliczeń, wysokość podatku oraz możliwość skorzystania z ulg w PIT za 2010 rok przy sprzedaży nieruchomości zależą od tego, kiedy mieszkanie lub dom zostały nabyte.

UE: opdatkowanie energii będzie uzależnione od emisji CO2

KE chce zmienić sposób opodatkowania energii w UE, by uzależnić wysokość podatku od zawartości energetycznej i emisji CO2. Propozycja budzi obawy m.in. przemysłu motoryzacyjnego, jednak KE ma nadzieję ją przeforsować dzięki 12-letniemu okresowi przejściowemu.

Kolejne zmiany w ustawie o VAT

Zmiany w przepisach o podatku VAT związane z koniecznością dostosowania jej przepisów do nowego rozporządzenia wykonawczego Rady UE i wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług opublikowany na stronie resortu finansów.

Nowe wzory INF-1, INF-Z, INF-2

8 kwietnia 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 marca 2011 r. w sprawie określenia wzorów miesięcznych i rocznych informacji o zatrudnieniu, kształceniu lub o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 63, poz. 329).

 

Nie będzie nowej ulgi na emeryturę: nowelizacja ustawy o PIT zostanie wycofana

Obywatelski projekt zmian w ustawie o PIT, przewidujący ulgę podatkową dla osób oszczędzających w III filarze emerytalnym, zostanie wycofany – zapowiedział w środę w Sejmie pełnomocnik Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Razem” Adam Sankowski.

 

Gdzie złożyć wniosek o interpretację indywidualną po 1 kwietnia 2011 r.?

Podatnicy, którzy mają wątpliwości co do zakresu i sposobu stosowania przepisów podatkowych, mogą zwrócić się do fiskusa o ich interpretację. Pytania mogą dotyczyć zarówno zdarzeń zaistniałych, jak i tych dopiero planowanych. Aby uzyskać odpowiedź, wystarczy złożyć wniosek.

Na przedłużane kontrole skarbowe przysługuje sprzeciw

W 2010 roku urzędy skarbowe przedłużyły czas trwania kontroli w 2781 przypadkach. Podatnicy złożyli tylko 10 sprzeciwów na takie postępowanie.

Akcje poza krajem

Rozliczenie za rok 2010 będzie ostatnim, w którym przychody uzyskane w walucie obcej podatnicy przeliczą na złote według kursów kupna walut banku, z którego usług korzystali

Wpływ przestępstwa na daninę

Jeżeli po wydaniu decyzji podatnik twierdzi, że nadwyżka dochodu nieznajdująca pokrycia w opodatkowanych źródłach pochodziła z przestępstwa, fiskus musi rozważyć wznowienie postępowania

SKOK będą mogły emitować obligacje

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe będą mogły emitować obligacje.

 

 

Nowy formularz PIT-8C

Nowy wzór informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych przewiduje rozporządzenie Ministra Finansów.

Co oznacza i jaki wpływ na międzynarodowe prawo podatkowe może mieć FATCA

FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) oznacza skrót nazwy amerykańskiej ustawy o ujawnianiu dla celów podatkowych informacji o zagranicznych rachunkach. Co z niej wynika?

 

Odsetki od pożyczki są kosztem uzyskania przychodu dopiero po wydaniu pieniędzy

Aby można było zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wypłacone odsetki od pożyczki, umowa pożyczki musi zostać wykonana.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: