Podatki w prasie – 4 kwietnia 2011


Wypłaty z IKZE nawet z 32-proc. podatkiem

Osoby, które będą oszczędzać na starość, wpłacając pieniądze na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), dostaną ulgę podatkową. Jednak wypłacając zgromadzone środki z tego konta, trzeba będzie zapłacić PIT. Taki pomysł przewiduje projekt

Jak zmienią się przepisy ustawy o VAT dotyczące importu usług

Nowelizacja ustawy o VAT, która wejdzie w życie 1 kwietnia 2011 r., wprowadza m.in. zmianę zasad opodatkowania tzw. importu usług. Na czym będzie ona polegać?

Rostowski potwierdza ustalenia DGP: nie będzie obniżki akcyzy na benzynę i nowych ulg podatkowych

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział w środę, że rząd nie obniży akcyzy na benzynę ani nie wprowadzi nowych ulg podatkowych, dopóki na Polsce ciąży procedura nadmiernego deficytu.

Akcyza na węgiel może wynieść ok. 36 zł na tonę

Akcyza na węgiel może wynieść ok. 36 zł na tonę, jednak będzie ona ostatecznie uzależniona od jego wartości opałowej – poinformował PAP wiceminister finansów Jacek Kapica.

Koncerny tytoniowe płacą celnikom za zwalczanie kontrabandy. Ile? 13 mln zł

Niemal 13 mln zł otrzymała Służba Celna od koncernów tytoniowych. Tak branża nagradza aktywność służb w zwalczaniu kontrabandy tytoniowej. Jednak przy stale rosnącej akcyzie nie da się powstrzymać przemytu.

Opłata skarbowa nie za złożenie, lecz za sporządzenie pełnomocnictwa

Ministerstwo Gospodarki w ramach projektu założeń ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych oraz o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców proponuje wprowadzić rozwiązanie polegające na ponoszeniu opłaty skarbowej od sporządzenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz zmianie właściwości miejscowej organu podatkowego w tym zakresie.

Od dzisiaj kolejna rewolucja w VAT – zobacz co się zmienia w przepisach

Od dziś obowiązuje większość przepisów znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Zmieniają się stawki VAT stosowane m.in. na żywe zwierzęta, owies, wyroby ciastkarskie, chleb czy odzież dziecięcą. Trzeba też przeanalizować zmiany wprowadzone w katalogu zwolnień od podatku. Część można stosować wstecznie.

Kapica: Zmiany w VAT są ważne dla rozliczeń celnych

Jacek Kapica, wiceminister finansów – Zmiana ustawy o VAT wprowadza m.in. rezygnację z poboru zabezpieczenia na poczet VAT od importu, który ma być następnie rozliczony w deklaracji. To rozwiązanie promuje podmioty mające pozwolenia na stosowanie procedury uproszczonej jako szczególnie wiarygodne dla administracji celnej i podatkowej.

Jakie zasady muszą stosować przedsiębiorcy po zmianie przepisów ustawy o VAT

Jakie zasady muszą stosować przedsiębiorcy po zmianie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (VAT).

Kolejna rewolucja w VAT – zobacz, co się zmienia w przepisach

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje większość przepisów znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług. Zmieniają się stawki VAT stosowane m.in. na żywe zwierzęta, owies, wyroby ciastkarskie, chleb czy odzież dziecięcą. Trzeba też przeanalizować zmiany wprowadzone w katalogu zwolnień od podatku. Część można stosować wstecznie.

Znikną kolejne bariery administracyjne?

Od dnia 24 listopada 2010 r., kiedy do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (druk sejmowy nr 3656, dalej „projekt ustawy”), nadal trwa proces legislacyjny, którego zakończenia wszyscy z niecierpliwością oczekujemy. Uchwalenie projektu ustawy w niedalekiej przyszłości może okazać się znaczącym krokiem na drodze do ułatwienia obrotu gospodarczego w Polsce, oraz ograniczenia kontaktów obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną.

Banki wyłudzają informacje o klientach

Millennium bezprawnie żąda podania stanu cywi1lnego i formy zatrudnienia pełnomocnika upoważnionego do korzystania z rachunku

Wyższe odszkodowania za wypadek przy pracy

Kwoty jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy lub chorobę zawodową wynoszą 645 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Do tej pory poszkodowani mogli liczyć na 621 zł. Od dziś obowiązuje obwieszczenie w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. 11 287 zł otrzyma pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy utracił zdolność do samodzielnej egzystencji. Małżonek lub dziecko pracownika, który zmarł przy pracy, może liczyć na 58 050 zł pomocy. Przez ostatni rok najbliżsi poszkodowanego otrzymywali odszkodowanie niższe o blisko 2200 zł.Kwoty odszkodowań są uzależnione od wysokości przeciętnej pensji.

Po interpretacje do Łodzi

Mieszkańcy lubelskiego, łódzkiego, opolskiego i świętokrzyskiego mogą już składać wnioski o interpretacje prawa podatkowego do dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi

Zmiany na mapie administracyjnej sądów

Kilkadziesiąt wydziałów gospodarczych od dziś przestaje istnieć. Ich zadania przejmują wydziały w sądach położonych najbliżej

Ułatwienia w obrocie pocztowym

Przedsiębiorcy będą mogli dokonywać zgłoszenia celnego o objęcie procedurą dopuszczenia do obrotu (i wywozu) czasopism i książek zawartych w przesyłkach pocztowych – w miesięcznych okresach rozliczeniowych. Odpowiednio w terminie do piątego oraz do dziesiątego dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Władze Warszawy apelują do mieszkańców o rozliczanie PIT-ów w stolicy

Władze Warszawy apelują, by mieszkający i pracujący w mieście podatnicy rozliczyli w stolicy swój PIT. Dzięki temu do kasy miasta mógłby wpłynąć dodatkowo nawet miliard złotych – poinformował w piątek dziennikarzy Łukasz Pawłowski ze stołecznego ratusza.

Prowadzenie działalności będzie łatwiejsze?

Polska nie jest niestety państwem, w którym prowadzenie działalności gospodarczej jest lekkie łatwe i przyjemne. I nie chodzi tu bynajmniej o silną konkurencję na rynku, lecz o liczne prawne i urzędnicze bariery, z którymi codziennie muszą się mierzyć działający w Polsce przedsiębiorcy. W ostatnim rankingu państw przyjaznych biznesowi, ogłaszanym corocznie przez Bank Światowy, nasz kraj znalazł się na „zaszczytnym” 70. miejscu – m.in. za Litwą, Białorusią i… Rwandą. Czy są szansę na zmianę tego stanu rzeczy?

PIT 2010: Za litr krwi ulga w wysokości 130 zł

Osoba, która w ubiegłym roku oddała honorowo krew, może w zeznaniu podatkowym PIT 2010 skorzystać ze specjalnej ulgi na krew.

PIT 2010: Kiedy odliczyć ulgę na dziecko uzyskujące dochód

Dorosłe dziecko może uzyskać przychód do kwoty 3089 zł, aby rodzic zachował prawo do ulgi na dzieci. Limit nie dotyczy dzieci małoletnich i niepełnosprawnych.

PIT 2010: Podatnik skorzysta z ulgi, gdy będzie samotnym rodzicem przez część roku

PIT 2010: Nie będzie zmiany przepisów precyzujących okres samotnego wychowywania dziecka na potrzeby rozliczeń PIT.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: