Podatki w prasie – 28 marca 2011


Jakie zmiany wprowadza ostatnia nowelizacja ustawy o VAT

W piątek prezydent podpisał kolejną obszerną nowelizację ustawy z 11 marca 2004 r. o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 536 z późn. zm.). Większość jej przepisów zacznie obowiązywać już 1 kwietnia, po stosunkowo krótkim vacatio legis. Dlatego już teraz warto się przyjrzeć najważniejszym zmianom, jakie przynosi nowelizacja.

Tymczasowe aresztowanie – nowa możliwość odwołania

W dniu 22 marca 2011 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 20 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 48, poz. 246).

Założenie firmy i podatki w jednym wniosku do urzędu skarbowego

Rejestracji działalności gospodarczej oraz wyboru formy opodatkowania będzie można dokonać w jednym wniosku składanym do urzędu gminy lub urzędu skarbowego.

Sklep osiedlowy nie musi uiszczać opłaty targowej

Właściciel sklepu osiedlowego będącego budynkiem nie będzie musiał płacić opłaty targowej. Będzie płacił podatek od nieruchomości.

Ubezpieczyciel nie może wypłacać AC bez VAT

Zakłady ubezpieczeń pomniejszają odszkodowania o VAT, gdy poszkodowany nie ma faktury. Takie postępowanie kwestionują sądy i UOKiK.

Wiosenne porządki w VAT. Będą kolejne zmiany

Zapowiadają się kolejne zmiany w podatku VAT. 1 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy, które mają „naprawić” błędy w regulacjach obowiązujących od 1 stycznia

Więcej firm zapłaci 1 tys. zł za interpretację podatkową

Od 1 lipca interpretacja podatkowa będzie kosztować 40 zł tylko dla podatników, którzy nie prowadzą firm, oraz mikro- i małych przedsiębiorstw. Reszta zapłaci 2500 proc. więcej

Koszt zabiegu operacyjnego można rozliczyć w ramach wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne w PIT 2010.

Od 1 lipca interpretacja podatkowa będzie kosztować 40 zł tylko dla podatników, którzy nie prowadzą firm, oraz mikro- i małych przedsiębiorstw. Reszta zapłaci 2500 proc.

Firma zapłaci VAT od szkolenia dotowanego z UE

Od 2011 roku firmy szkoleniowe muszą dopłacać do projektów szkoleniowych. Od dotacji unijnych na szkolenia trzeba odprowadzić VAT w wysokości 23 proc. Zwolnienie z VAT jest możliwe, gdy wielkość pomocy wynosi co najmniej 70 proc.

Zostań mikroprzedsiębiorcą roku 2011

Nawet 40 tys. zł może otrzymać firma, która wykaże się najbardziej nowatorskimi rozwiązaniami i ambitnymi planami na przyszłość

To już VII edycja konkursu Mikroprzedsiębiorca Roku, organizowanego przez Fundację Kronenberga.

Fiskus po polsku. Blokowane konta, przedłużane kontrole

2,7 tys. przedłużonych kontroli, zablokowane blisko tysiąc kont, na niemal 170 mln zł, to obraz kontroli podatkowych w Polsce

Podatek akcyzowy: rok 2011 ciężki dla podatników?

W roku 2011 ustawodawca zafundował oraz nadal planuje wprowadzenie dla podatników kilka istotnych zmian w zakresie podatku akcyzowego. Część z nich już obowiązuje, inne są dopiero w fazie projektów. Nie wszystkie będą także korzystne dla podatników. Przy niektórych można nawet pokusić się o stwierdzenie, że są sprzeczne z prawem zarówno krajowym jak i Unii Europejskiej. Uwagę na nie zwrócono na VI Konferencji Akcyzowej DLA PIPER, która odbyła się 23 marca br.

ETS o dyskryminacji w ubezpieczeniach

Od 21 grudnia 2012 r. nie będzie możliwe różnicowanie składki ubezpieczeniowej ze względu na płeć – tak postanowił Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) w wyroku z dnia 1 marca 2011 r. w sprawie Test-Achats (nr C-236/09).

NSA: Termin na zgłoszenie spadku można przywrócić

Niedotrzymanie terminu zgłoszenia o nabyciu spadku do urzędu skarbowego przez spadkobiercę nie przesądza ostatecznie o opodatkowaniu tego spadku.

NSA: Zabieg chirurgiczny można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej w PIT 2010

Koszt zabiegu operacyjnego można rozliczyć w ramach wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne w PIT 2010.

Nowa spółka nie odliczy VAT

Spółka kapitałowa powstała z jednoosobowej firmy nie przejmie praw podatkowych. Spółka nie rozliczy faktur ani nie odzyska nadwyżki VAT osoby fizycznej.

Interpretacje podatkowe w prasie:

Kapitalizacja odsetek w koszty firmy?

Skapitalizowane odsetki od pożyczek zaciągniętych w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich kapitalizacji. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 17.03.2011 r. nr IPPB5/423-148/11-2/RS.

Obowiązki służbowe: zwrot wydatków a przychody

Zwrot wydatków poniesionych przez przedstawicieli handlowych związanych z wykonywaniem obowiązków służbowych nie stanowi przychodu ze stosunku. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21.03.2011 r. nr IPPB2/415-3/11-4/AS.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: