Podatki w prasie – 22 marca 2011


UE chce zamknąć rynek przed Chińczykami

Komisja Europejska pracuje nad przepisami, które uniemożliwią start w przetargach przedsiębiorcom z państw, które same nie otwierają swoich rynków – zdradza prezes Urzędu Zamówień Publicznych w rozmowie ze Sławomirem Wikariakiem

Rząd nie chce zmian w e-fakturach

Przepisy dotyczące e-faktur są bardziej przyjazne podatnikom niż proponowane w poselskim projekcie zmian do ustawy o VAT.

Mały podatnik skorzysta z uproszczeń w VAT

Na gruncie VAT mały podatnik ma możliwość wpłat za okresy kwartalne lub wybór metody kasowej rozliczeń.

Będzie 8 proc. VAT na ciastka z 45-dniowym terminem spożycia

Sejmowa komisja finansów zgodziła w czwartek m.in. na to, by ciastka, których termin minimalnej trwałości nie przekracza 45 dni, zostały objęte 8-proc. stawką VAT. Komisja opowiedziała się za przyjęciem wszystkich 9 poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o VAT.

Nowe obowiązki informacyjne wobec władz podatkowych USA

Od 1 stycznia 2013 r. instytucje finansowe, w tym polskie, będą miały obowiązek informowania amerykańskich władz podatkowych o rachunkach bankowych prowadzonych na rzecz amerykańskich rezydentów podatkowych. Ma to służyć wyłapywaniu oszustów podatkowych.

Zeznania podatkowe 2010: sposoby składania

Termin rozliczenia się z fiskusem z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 2010 r. upływa 2 maja 2011 r. Najpóźniej w tym dniu trzeba złożyć następujące zeznania: PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. Wypełnione i podpisane zeznanie (zeznania) można zanieść do właściwego urzędu skarbowego. Przy czym nałożony przez fiskusa obowiązek można zrealizować też w inny sposób.

Bezrobotny więzień musi zapłacić podatek

To, że podatnik przebywa w więzieniu i nie ma z czego zapłacić podatków, nie jest podstawą do umorzenia zaległości podatkowych – uważa Naczelny Sąd Administracyjny.

Po 2004 roku mogły istnieć ograniczenia w odliczeniu VAT od aut i paliwa

Fakt, że polskie przepisy o ograniczeniu odliczania VAT od zakupu samochodów z kratką i paliwa do nich były sprzeczne z prawem wspólnotowym nie oznacza, że nie można stosować wcześniejszych ograniczeń sprzed wejścia Polski do Unii.

Zmiany w VAT przyjęte. Zobacz, co się zmieni

Senat zgłosił do ustawy dziewięć poprawek, w większości doprecyzowujących przepisy ustawy o VAT. Merytoryczny charakter miały poprawki dotyczące stawek VAT na ciastka, usług portowych i opodatkowania owsa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi będzie wydawał interpretacje

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi jest nowym organem upoważnionym do wydawania, w imieniu ministra właściwego do spraw finansów publicznych, interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Wspólna europejska podstawa opodatkowania osób prawnych

Komisja Europejska zaproponowała wspólny system obliczania podstawy opodatkowania osób prawnych prowadzących działalność gospodarczą w UE.

Ulga widmo, czyli 40 innowacyjnych w kraju

Jest taka ulga podatkowa, o której prawie żaden mikro, mały i średni przedsiębiorca nie wie. To ulga na… nowe technologie. Skorzystało z niej zaledwie 40 firm.

Nowe wzory INF-W, INF-WZ

16 marca 2011 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 lutego 2011 r. w sprawie określenia wzorów informacji przedstawianych przez prowadzącego zakład pracy chronionej lub zakład aktywności zawodowej oraz sposobu ich przedstawiania (Dz. U. Nr 44, poz. 232).

Państwo opłaci składki za nianie

Państwo będzie finansowało składki ZUS za zatrudnioną przez rodziców nianię bez sprawdzania, czy tytuł do ubezpieczeń społecznych rzeczywiście istnieje. A to za sprawą uchwalonej 14 lutego 2011 r. ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3. Ustawodawca chcąc wyjść naprzeciw problemom związanym ze znalezieniem żłobka dla małego dziecka wprowadziła niespotykaną dotychczas formę zatrudnienia osoby fizycznej – tzw. umowę uaktywniającą.

Nie każda zaliczka rodzi obowiązek podatkowy w VAT

Otrzymanie części należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi skutkuje zasadniczo powstaniem obowiązku podatkowego w VAT w tej części. Nie wszystkie jednak wpłaty otrzymywane przez podatników wywołują taki skutek. Poniżej ważny wyrok NSA w tej kwestii.

Otrzymanie części należności przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi skutkuje zasadniczo powstaniem obowiązku podatkowego w VAT w tej części. Nie wszystkie jednak wpłaty otrzymywane przez podatników wywołują taki skutek. Poniżej ważny wyrok NSA w tej kwestii.

ETS: catering bez obsługi z obniżoną stawką VAT

Dostarczanie gotowych posiłków do natychmiastowego spożycia w punktach restauracyjnych znajdujących się we foyer kina stanowi dostawę dóbr. W tym wypadku posiłki przygotowane w celu ich natychmiastowej konsumpcji tworzą rodzaj produktów żywnościowych, podlegających obniżonej stawce VAT – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Kilkanaście pożyczek może być usługą sporadyczną

Udzielone pożyczki mogą stanowić sporadyczną usługę finansową, jeżeli tylko mają charakter pomocniczy w stosunku do głównej działalności firmy. Taki wniosek wypływa z wyroku WSA w Krakowie z dnia 24 listopada 2010 r., I SA/Kr 1467/10, LEX nr 694318.

Koniec lokat „antybelkowych” od 2012 roku? MF chce ich zniesienia

Resort finansów chce, by zmiany w Ordynacji podatkowej, które uniemożliwią zakładanie lokat „antybelkowych”, weszły w życie 1 stycznia 2012 r. – przewiduje najnowsza wersja projektu założeń do nowelizacji Ordynacji podatkowej, do której dotarła PAP.

PIT 2010: Ulga odsetkowa tylko na nowe mieszkanie

Podatnik, który zaciągnął kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego, nie może skorzystać z ulgi odsetkowej w PIT za 2010 rok.

NSA: Zerowy VAT nie przy każdej transakcji

Sprzedaż towaru na statek obcej bandery nie zawsze daje

NSA: Niezaliczenie wydatku do kosztów podatkowych nie pozbawia prawa do odliczenia

Firma może odliczyć podatek naliczony z faktur zakupowych, nawet jeśli wydatek nie został zaliczony do kosztów podatkowych.

WSA w Warszawie: W systemie można figurować latami

Policja ma prawo gromadzić dane osób, wobec których prowadzono postępowanie karne. Umożliwia to walkę z przestępczością i zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: